İSRAİL Ordusu: LÜBNAN İle Savaşa Gücümüz YOK!

Siyonist ordunun bazı makamlarının yaptığı açıklamaya göre, gelecekte İsrail’in Lübnan’la savaşacak yeterli gücü yok.

Siyonist rejimin yüksek rütbeli subayları İsrail’i Hizbullah ile 3. kez karşı karşıya gelmemesi konusunda uyardı.

TV 13’ün haberine göre, İsrail ordusu Hizbullah ile Kuzey cephede muhtemel bir savaş için gerekli tüm hazırlıkları yapmış ve güney Lübnan için çeşitli hedeflerini belirlemiş durumda. Siyonist ordunun hava kuvvetleri komutanı, hava kuvvetlerinin uçakların duraklama süresini kısalttığını ve füze desteği sayesinde uçakların üslerinden yakıt ve mühimmat alıp düşman topraklarına dönebileceğini söyledi.

David sözlerine şöyle devam etti: “Biz taarruz gücümüzü geliştirdik. Böylelikle gerektiğinde düşman mevzilerine daha fazla bomba yağdırabiliriz. Hava kuvvetlerinin operasyon hazırlıkları geçmişe nazaran daha da kuvvetlendirildi.”

Siyonist tv kanalı, savaş muhabiri Alon Ben David’in hazırladığı videoyu yayınlayarak, İsrail’in 2006 Lübnan savaşı sırasında yaklaşık olarak 260 hedefe odaklandığını ancak muhtemel 3. Lübnan savaşında bunun iki bini geçeceğini duyurdu.

Haberin devamında şu ifadelere yer verildi: “İsrail ordusu Lübnan ile karadan savaşmaya endişeleniyor çünkü kara kuvvetlerinin durumu iyiye gitmiyor. İsrail’in Lübnan ile savaşması halinde Hizbullah’ın gücü ile karşı karşıya gelecek tüm hazırlıkları yapmış olması gerekir, çünkü Hizbullah 2006’da şahit olduğumuzdan daha güçlü. Çünkü İsrail Lübnan ile yapılan birinci (1982) ve ikinci (2006) savaşlardan çok dersler çıkardı.”

Kanalın haberine göre Siyonist rejim ordusu şikayetler departmanı başkanı Yetshak Berik şunları söyledi: “İsrail askeri kuvvetleri gerçek bir kara savaşına katılamaz ve böyle bir savaşa hazırlığı yok. Sorun özellikle savaş doktrini ve İsrail’in caydırıcı bir güç olmayışındadır ki bu ciddi bir sorun.”

Haberde Siyonist rejim eski genelkurmay başkan yardımcısı Yair Golan’ın da şu sözlerine yer verildi: ” Sorun, İsrail ordusunun içinde. Ordunun taarruz isteği ve gücü erozyona uğramış durumda, tatbikat olmadan ve bu çalışmalara yer vermeden başarılı olması beklenemez. Orduda zihniyet değişikliği yapılmalı.”

Kısa süre önce İsrail Kanal 2 televizyonu, genelkurmay başkanının kuzey sınırlarında muhtemel Lübnan savaşı için karşılaşılabilecek her türlü tehlikeye karşı hazırlıkları artırma kapsamında; piyade, mühendislik, tank, teknoloji ve istihbarat birlikleri oluşturulması emrini verdiğini duyurmuştu.