İsrail Ordusu “KIZIL BİRLİKLERİ” Neden Kurdu?

İşgalci İsrail Ordu Kuvvetleri çeşitli saldırı planları ve eğitimleriyle, Hizbullah ve Kassam Tugaylarının kullandığı silah ve mühimmatları, ismi son günlerde açıklanan Kızıl Birlikler için temin etmeye çalışıyor.

Konuyla ilgili olarak İsrail’in A24 Sitesi şunları yazdı: “Her kim bu birliklerin sadece bu silah ve mühimmatları elde etmek için oluştuğunu düşünüyorsa hata ediyor. Çünkü İsrail Ordu Kuvvetleri, Hizbullah savaşçılarının elbiselerini ve Filistin atkısı temin etmeye çalışıyor.”

Kızıl Birlikler hangi silahlarla eğitim görüyorlar

İsrail Ordusunun, Kızıl Birlik Kuvvetleri için temin etmeye çalıştığı silahlar; Kalaşnikof tüfekler, Dragunov keskin nişancı tüfeği, anti-personel füzeler, Kassam roketatarları ve patlayıcı paketlerdir.

Kızıl Birlikler, İsrail Kara Kuvvetlerinin her bir taburundan oluşan birliklerdir ve bu birliğin mensupları yedek askerlerden oluşmaktadır ve onlara eğitim verilmesinin amacı, Hizbullah ile mücadele yöntemlerini ve kabiliyetlerini anlamak için Hizbullah’ı tanımaktır.

Haaretz Gazetesinin haberine göre; birkaç yıl önce İsrail’in Ordu yapısında bazı değişiklikler meydana gelmiş ve bu değişiklikler kapsamında askeri eğitim merkezlerinde tüneller oluşturulmuş ve bununla birlikte İsrail askeri birlikleri özellikle Filistin’in kuzeyindeki Kefr Semie ve Fesute gibi Dürzi köyleri ve Filistin’in güneyindeki sahil kenti Aşkelon olmak üzere yerleşim alanlarında askeri eğitim görmüşlerdir.

Yeraltı çatışmalarına uygun eğitimler

Öte yandan Haaretz Gazetesinin ortaya çıkardığı gizli bir belgede, İsrail Ordusundaki askerilerin yer altında yaşanacak muhtemel bir saldırı için de eğitim gördükleri ve bu eğitimin amacının düşmanla çatışma gücüne sahip olmak ve imkanları arttırmak için, askerlerin kapasitelerinin geliştirilmesi ve düşmanın dahi iyi tanınması olduğu belirtildi.

Bu gazetenin yazdığına göre, bu kuvvetlere Filistin Direnişinin bir parçası haline gelebilmeleri ve bu şekilde savaş meydanında Filistin Direniş kuvvetleriyle mücadele edebilme gücü kazanabilmeleri için, Direnişin kullandığı silahlarla eğitim veriliyor.

İsrail Ordusu için Direnişin büyük önemi

Konuyla ilgili olarak Filistinli uzmanlardan Vasıf Erekat, İsrail’in bu eylemlerinin, Filistin Direnişinin İsrail için ne kadar büyük bir önem taşıdığını ve gelecekte onunla mücadele edebilmek için çalıştığını gösterdiğini belirtti.

Vasıf Erekat, işgalci İsrail Ordusunun da ağır mühimmatlara, sabit bir konuma ve belirli bir taktiğe sahip askeri kuvvetlerle karşı karşıya geleceği mantığıyla kurulduğu ama 20 yıl önce normal askeri orduların yöntemleriyle farklı olan ve gerilla savaşlarını kapsayan, Direnişin yeni askeri taktikleriyle karşılaştığı hatırlatmasında bulundu.

Filistinli uzman şunları söyledi: “Bu şartlarda İsrail Ordusu askeri bir ordu olarak faaliyetlerinde başarısız olmuştur ve bir orduyu sokak savaşları ile mücadele edebilecek bir kuvvete dönüştüremez. Sonuç olarak bu şartlarda gerilla savaşları ve direniş ile mücadele edebilecek klasik bir askeri ordu yapısı oluşturmaya çalışmaktadır.”