İSRAİL Ordusu GOLAN Sınırına Yığınak Yapıyor

İsrail rejiminin ordu sözcüsü, Golan tepelerindeki askeri varlıklarını güçlendirmek istediklerini ve bu nedenle sabah saatlerinde bölgeye daha fazla asker gönderdiklerini söyledi.

İsrail ile Suriye arasındaki 1974 yılındaki savaşı bitiren antlaşmaya Tel Aviv’in bağlı olduğunu vurgulayan askeri sözcü, toprak bütünlüklerini ve vatandaşlarını tehdit eden her türlü olası saldırıya hazırlıklı olduklarını kaydetti.

Bununla birlikte İsrail rejiminin Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suriyeli mültecilerin Golan tepelerinden geçişini yasaklayan tasarıyı kabul ettiğini duyurmuştu.

Haftalık kabine toplantısında İsrail rejiminin Kanal 10 televizyonuna konuşan Netanyahu, Suriye ile imzalanan 1974 antlaşmasının ayrıntıları ile icra edilmesi gerektiğini söyleyerek; “Kuzey sınırlarımızdaki güvenliği artırmaya devam etmeliyiz” dedi.

Konuşmasının devamında Suriye ordusunun Dera bölgesinde devam eden operasyonlarına ilişkin Beyaz Saray ve Kremlin ile temas halinde olduklarını vurgulayan İsrail Başbakanı; “Aynı zamanda Genelkurmay Başkanımız Amerikalı ve Rus mevkidaşları ile konu hakkında görüşmelerini sürdürmekte.” İfadesini kullandı.

Tel Aviv Rusya ve Amerika’dan İran güçlerinin Golan tepelerine yaklaşmamalarını istediğini açık bir şekilde belirtirken yakın zamanda İsrail güvenlik kabinesinin Suriye’deki son gelişmeleri değerlendirmek için toplanacağını ifade edildi.