İSRAİL Ordusu Korku İçinde: SAVAŞ İSTEMİYORUZ!

Haaretz gazetesi İsrail ordusunun geçtiğimiz on yılda Gazze’ye dördüncü bir askeri müdahaleyi istemediğini ve bölgedeki sorunun tamamen hallolması için siyasi çabaları desteklediğini duyurdu.

Gazete şunları yazdı: Gazze’deki insani kriz orduyu her türlü askeri müdahale için BM karşısında kısıtlıyor ve bu yüzden sorunun tamamen çözülmesi için müzakereleri destekliyorlar.

Siyonist Rejim Enerji Bakanı Yuval Steinitz bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi: Gazze Şeridinde yeni bir savaşın başlaması yalnızca Ebu Mazen’in yararına olur. Ebu Mazen Hamas’a yaptırım seçeneğini vurgulayarak İsrail’i savaşa yönlendiriyor.

Bakan şunları da ekledi: Bizler Ramallah’ta oturup işleri engelleyen şahsiyeti dikkate almıyoruz ve onlarla iş yapmak da istemiyoruz. Savaşlar yalnızca askeri bir mesele değildir ve bizler fotoğrafın bütününü görmeliyiz, bugün geçmiş gibi değil ve biz savaş peşinde değiliz.

Bakan İsrail’in azalan caydırıcı gücüne işaret ederek şu açıklamada bulundu: Caydırıcılık henüz mevcut ve bunun delili geçtiğimiz ay öldürülen 200 Filistinli ve Beiresseba’ya füze atılmamış olmasıdır.

Siyonist Rejim Güvenlik Kabinesi üyesi ve Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz ise şunları belirtti: İsrail ve HAMAS savaşın eşiğinde ve bu savaştan sadece Ebu Mazen faydalanacaktır. İsrail, Hamas’a sınırdaki protestoları bitirmesi için uygun fırsatı verdi ve bu Gazze’de yeni bir savaşın başlamaması için gösterilen bir çabadır.

Katz sözlerine şöyle devam etti: İsrail ve HAMAS bir savaşa yakın gözüküyor ve Ebu Mazen bu savaşın başlaması için çalışıyor. Çünkü o bundan faydalanacak tek insandır ve İsrail Ebu Mazen’in etkin olma çabasını dikkate almıyor. Biz ordunun Gazze’deki eylem özgürlüğünü kısıtlamıyoruz ve İsrail’in caydırıcılığı HAMAS konusunda başarılı oldu. Ancak Güney cephesinde gerilimleri göz önünde bulundurarak yeni bir savaşın peşinde değiliz.

Bu iki bakanın açıklamaları geçtiğimiz günlerde Netanyahu ve Liberman’ın yeni bir savaş tehdidinin ardından geldi.

Netanyahu ve Liberman geçtiğimiz günlerde protestoların devam etmesini ve Gazze’nin doğusundaki ambargonun kırılmasını gerekçe göstererek Gazze’ye yeni bir savaş açma tehdidinde bulundular. Liberman bu protestoları Hamas’ın stratejik silahı olarak yorumladı.

Netanyahu kabine toplantısının ardından şunları söyledi: Biz Gazze’ye karşı operasyona ve Hamas’a ağır darbeler indirmeye yaklaşıyoruz.

Liberman ise Yediot Ahronot gazetesi ile yaptığı röportajda, devletin Gazze Şeridi hakkındaki tüm seçenekleri değerlendirme peşinde olduğunu ve durumun Gazze’ye ağır darbeler indirmeye doğru gittiğini iddia etti.