İSRAİL Kaynakları: Netanyahu, GAZZE’ye Operasyon Düşünmüyor

Siyonist Rejim ordusu generali ve İşçi Parti üyesi Amiram Livin bu konu hakkında şunları söyledi: Benyamin Netanyahu hakkında Gazze’de yaşanan gelişmelere yaklaşımıyla ilgili olarak birçok eleştiri gündeme geldi, o HAMAS ile yaşanan gerilimi düşürme adına ciddi bir karar almıyor.

Livin açıklamalarına şu şekilde devam etti: Ben aylar önce siyasilerin boş tehditleri konusunda uyarıda bulundum, şimdi de görüyoruz ki İsrailliler aylardır gönderilen balonlardan, uçurtmalardan, arazilerin yakılmasından ve Gazze tarafından fırlatılan füzelerden dolayı acı çekiyor.

Siyonist General sözlerine şöyle devam etti: Liberman ve Netanyahu Gazze’de Hamas’la savaşmaktan korkuyor, bu nedenle siyasi çözüm yolları ve uzun süreli anlaşmaların peşindeler, onlar Hamas’la girilecek her tür yeni savaşın sonuçsuz kalacağına inanıyor ve bu nedenle askeri bir seçeneğin peşinde değiller.

Livin şu açıklamalarda bulundu: İsrail’in siyasi liderleri şu an Gazze’deki gelişmeler hakkında korkuya kapıldılar, onlar kendi kendilerine diyorlar ki “eğer tünelleri kapatırsak HAMAS ateş taşıyan balonlar gönderecek ve eğer balonların da önünü alırsak HAMAS füze ile vuracaktır”. 

Diğer taraftan, Yediot Ahronot analisti Yusi Yehuşa şöyle konuştu: 2014 savaşında İsrail ordusunun ortaya koyduğu caydırıcılık geçtiğimiz 30 Mayıs’tan itibaren atılan ateş balonları, sınır etrafındaki yürüyüşler, Filistinli gençlerin nüfuzu ve bugün de Tel Aviv ve Bier Şeba’ya atılan füzelerle tamamen yok oldu.

Siyonist Rejim Güvenlik Kabinesi geçtiğimiz günlerde yaptığı oturumda Gazze ile çatışmadan kaçınma ve bunun yerine Gazze’ye karşı yaptırım ve cezaları arttırma kararı aldı.