İsrail, Mısıra Ait Tarihi Eserleri Çalıyor

Siyonistlere ait Maariv gazetesi, İsrail işgal rejiminin eski Genelkurmay Başkanı ve Eski Savaş (Savunma) Bakanı Moşe Dayan’ın Mısır’ın Sina bölgesinden bazı tarihi eserlerin çalınması işini organize ettiğini yazdı.

Gazetenin dün yayınladığı rapora göre gazeteci Ido Dissentchik, babası Arieh’in Maariv’de yazı işleri müdürlüğü yaptığı sırada kendisinin de Yedek Güçler nezdinde görev yaptığını ve o sırada Moşe Dayan’ın Sina’da tarihi eserlerin ortaya çıkarılması için yapılan çalışmalara gözcülük ederken görüntüsünü aldığını dile getirdi.

Dayan’ın ortaya çıkarılan eserleri daha sonra Tel Aviv’deki evine gönderdiğini belirtti. Gazetede Moşe Dayan’ın Sina’nın güneybatısına düşen ve Ebu Zenime şehrinden 80 km uzakta bulunan tarihi Serabit El-Hadim bölgesinde tarihi eserleri ortaya çıkarmak için kazı yaptırdığı dile getirildi.

Buraya helikopteriyle geliyor ve bulduğu eserleri buradan kendi evine nakletmek için çantalara dolduruyordu.

Dissentchik babasının bu olayı saklamasıyla ilgili olarak da, İsrail’in bu konuda kendilerine ihtiyaç duyacağını umduğunu söyledi. Maariv gazetesinin de eser kaçırma olayını ancak 1981’de Dayan’ın siyaseti bırakmasından sonra gündeme getirdiğini ifade etti.

Gazetenin yazdığına göre İsrail, Serabit El-Hadim bölgesinden tarihi eser kaçırma işini ilk kez 1956’da burayı işgal etmesinden sonra gerçekleştirdi ve kaçırılan eserleri işgal altındaki Kudüs’te bulunan arkeolojik eserler kısmına nakletti.

Dayan ise 1967 işgalinden sonraki dönemde bölgedeki eserlerin kaçırılması işini organize etti.