İSRAİL Meclisine MESCİDİ AKSA İzni

İşgal rejimi televizyonu 2’nci kanalında yayınlanan konuyla ilgili habere göre, Netanyahu Knesset Başkanı Yuli Edelstein’a gönderdiği notta Knesset üyelerine üç ayda bir kez Mescid-i Aksa’ya baskın izni verildiğini bildirdi.

İşgal rejimi televizyonu, Netanyahu’nun bu kararı alırken İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan ile Emniyet Genel Müdürü Roni Eş-Şeyh ve Kudüs Emniyet Müdürü Yoram Halevy’nin tavsiyelerine kulak verdiğini ifade etti.

Netanyahu, Batı Yaka ve Kudüs’te yapılan protesto gösterilerinin daha çok yayılmasını önlemek amacıyla 8 Ekim 2015’te Knesset üyelerinin Mescid-i Aksa’ya girmelerini yasaklamıştı.

Mescid-i Aksa’yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa’ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı’ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.