Home / Filistin / Mescidi Aksa / İsrail’den, MESCİDİ AKSA’nın Duvarlarına KİMYASAL Madde

İsrail’den, MESCİDİ AKSA’nın Duvarlarına KİMYASAL Madde

İşgal altındaki Kudüs’ün Silvan Beldesi Derneği Üyesi Ahmet Sumerin, işgal altındaki Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa’nın doğu duvarındaki taşların renklerinin değiştiğini, işgalci İsrail makamlarının ise söz konusu taşların erimesi için kimyasal maddeyi kullanmış olabileceğini söyledi.

Katar merkezli El-Cezire’ye konuşan Sumerin, yaptığı açıklamada, “Mescid-i Aksa’nın doğu duvarının bitişiğinde bulunan Babu’r-Rahme mezarlığını her gün denetliyorum. Mezarlığın hemen yanında bulunan Aksa’nın doğu duvarındaki taşlarda farklılık gördüm. İşgalci İsrail bu taşların daha hızlı erimesi ve yok olması için kimyasal maddeler kullanıyor olabilir.” dedi.

Sumerin açıklamasının devamında, Babu’r-Rahme mezarlığındaki kabirler üzerinden her gün küçük taşlar topladığını ve söz konusu taşların gün geçtikçe arttığını söyledi.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Müdürü Azzam el-Hatip, yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa duvarlarına yönelik restorasyon çalışmalarının 2000 yılında başladıktan sonra 7 yıl devam ettiğini ancak daha sonra işgalci İsrail polisinin engeli dolayısıyla durdurulduğunu söyledi.

Azzam el-Hatip ayrıca, Mescid-i Aksa duvarlarının 1400 yıllık duvarlar olduğunu ve sürekli bakıma ihtiyaç duyduğunu ifade etti.