İsrail Medyası: İran, İHA Alanında Süper Güç Oldu

Jerusalem Post gazetesi, İran İslam Cumhuriyeti ordusunun çok sayıda insansız hava aracı ve iki yerli hava savunma sistemini görücüye çıkaran askeri geçit töreni düzenlediğini bildirdi.

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu’nun geçit töreninin ardından, medya ve bölgesel haber ajansları, geçit töreninin ayrıntılarına kendi haberlerinde geniş yer verdiler.

Siyonist basından Jarusalem Post ise İran’ın son yıllarda İHA alanında süper güç haline geldiğini ve hatta bu ekipmanları ihraç ettiğini yazdı.

Sözkonusu siyonist medya, İran’ın Keman-22′ modeli İHA’sına da temas ederek, bunun, İran’ın haziran 2019’da düşürdüğü ABD’ye ait Global Hawk keşif uçağı veya “Riper” insansız hava aracının benzeri olduğunu bildirdi.

Jarusalem Post’a göre, dün İran ordusunun geçit töreni sırasında, “Muhacir” ve “Ebabil” dronları ve gemiyi yok edebilen iki yeni geliştirilmiş yerli hava savunma sistemi “Zulfiqar” ve “Şehit Mecid” dahil olmak üzere diğer türden insansız hava araçları ve füzeler görücüye çıktı.

Bu törende yerli füze sistemleri “Seyyad -3”, “Seyyad-4”, “Telaş” ve “Mirsad” da sergilendi. Siyonist rejim İsrailli askeri uzmanlar ve yetkililer, İran ordusunun füze gücünü ve ilerlemesini defalarca itiraf ettiler.