İsrail Medyası: Filistin İHA’ları Demir Kubbe’ye Saldırdı

İşgal basını, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik son saldırılarında, Demir Kubbe’nin Gazze’deki direnişçilerin uçurduğu insansız hava araçlarının (İHA) ciddi tehditlerine maruz kaldığını açıkladı.

Aktif bir hava savunma sistemi olan Demir Kubbe, İsrail ordusu tarafından kısa menzilli füzeleri, havan toplarını ve insansız hava araçlarını engellemek için ABD finansmanı ile inşa edildi.

İsrail haber sitesi Walla, ismini vermeyen İsrailli bir askeri kaynağa dayandırdığı haberde, Demir Kubbe’nin ciddi tehditlere maruz kaldığını ve bu durumun, Filistin direnişiyle bağlantılı olduğu düşüncesiyle bir İsrail İHA’sının düşürülmesine neden olduğunu bildirdi.

“İsrail’e ait İHA’nın Demir Kubbe tarafından düşürülmesinin sorumlusu, İHA’yı uçurandır” ifadelerini kullanan İsrailli kaynak, bu hadisenin, hava sahasında uçan tüm unsurların Demir Kubbe sistemine yönelik bir tehdit oluşturduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekti.

İsrailli makamlar, Demir Kubbe adlı hava savunma sisteminin, ambargo altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırı döneminde, yanlışlıkla kendilerine ait bir İHA’yı düşürdüğünü bildirmişti.

Öte yandan Hamas hareketinin silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, Telegram kanalında, füze ve İHA’larla iki Demir Kubbe radar istasyonunu hedef aldığını duyurmuştu.

11 gün süren son çatışmalarda Hamas‘ın fırlattığı 4 bin 360 rokete tam anlamıyla karşılık veremeyen Demir Kubbe sistemi zorlu bir teste tabi tutuldu.

Gazze’den İsrail’e yönelen tehdidi kesin olarak bertaraf edeceklerini öteden beri söyleyip duran İsrail yöneticileri, 11 günün ardından büyük bir mağlubiyetle geri adım attı.