Home / İslam Ülkeleri / SİYONİST Liberman’dan LÜBNAN-SURİYE İtirafları
SIYONIST Liberman'dan LUBNAN-SURIYE Itiraflari

SİYONİST Liberman’dan LÜBNAN-SURİYE İtirafları

Siyonist rejim savaş bakanı Avigdor Liberman, yaptığı açıklamalarda Suriye ve Lübnan hakkında önemli noktalara değindi.

İsrail yönetimi olarak Suriyeli muhaliflere resmen yardım ettiklerini açıklayan Siyonist Liberman, Lübnan konusunda da Hizbullah’ın kurduğu yeraltı füze üretim tesislerine karşı etkili bir strateji geliştirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Hizbullah’ın Lübnan’da yerlatı silah ve füze fabrikaları kurduğunu açıklayan Siyonist rejim savaş bakanı Liberman, “İsrail yapması gerekeni yapıyor” ifadelerini kullanarak İsrail’in bu durum karşısında yeni bir strateji arayışı içine girdiğini üstü örtülü cümlelerle ifade etmiş oldu.

Siyonist rejim savaş bakanı Liberman Siyonist basının önde gelen savaş muhabirleri ile bir toplantı düzenleyerek son günlerde Suriye’nin güneyinde Filistin Suriye sınırında Suriye ordusu ile İsrail ordusu arasında yaşanan gerilimli sürece dair ifşaatlarda bulundu.

Suriye ordusu ile bölgede bulunan muhalif gruplar arasında yaşanan çatışmalar dolayısıyla işgal altındaki Filistin topraklarına düşen havan topu ve füzelerin İsrail’in egemenliğini ihlal ettiğini belirten Liberman, Suriye tarafından gelen ve patlamalara sebebiyet veren her türlü füze ve havan topundan Suriye rejiminin sorumlu olduğunu ve İsrail’in bunlara gereken karşılığı verdiğini belirtti.

Gazetecilerin İsrail’in muhalif gruplarla savaşan Suriye ordusunu hedef almasının buradaki gruplara bir destek mahiyeti taşıyıp taşımadığını sorması üzerine ise Liberman ilk defa bir ifşaatta bulunarak “Biz, İsrail yönetimi olarak bunlara yardım ettik ve ediyoruz. 3000’den fazla insana İsrail’de tedavi imkanı sunduk” ifadelerini kullandı ve “Ama bunların tamamı o bölgenin yerel insanıydı” eklemesini yaptı.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi geçtiğimiz haftalarda yayınladığı bir raporla İsrail’in sınır bölgesinde varlık gösteren rejim karşıtlarına yalnızca insani yardım göndermekle kalmadığını aynı zamanda aylık olarak maddi fon desteğinde bulunduğunu ve rejim ordusuna karşı savaşan muhaliflerin bir kısmına maaş bağladığını ortaya çıkarmıştı.

Liberman, öte yandan Lübnan’daki duruma işaretle, Hizbullah’ın kurduğu yeraltı füze ve silah fabrikalarının İsrail’in görmezden gelebileceği bir gelişme olmadığını bunun başlı başına çok önemli bir husus olduğunu ifade etti.

GÖZAT  Siyonist İsrail'den Suriyeli Yetimlere Tuzak

Liberman her şeye rağmen, İsrail’in askeri kapasitesinin Hizbullah’ınkinden çok fazla olduğunu vurgulayarak “2006 savaşından bu yana İsrail kendi gücünü oldukça geliştirdi ve Hizbullah ile İsrail ordusu arasındaki güç dengesi daha da fazlalaştı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İsrail’in güvenliği için Kudüs Kamu İşleri Merkezi adlı düşünce kuruluşunca  hazırlanan bir raporda Lübnan’daki yerlatı füze fabrikalarının İran’da eğitim alan Lübnanlılar tarafından kurulduğu ve yerin 50 metre kadar altında her türlü hava bombardımanından korunacak şekilde konumlandırıldığı ifade edildi.

Siyonist rejim askeri istihbarat şefi General Herzl Halevi, Perşembe günü yaptığı resmi açıklamada Lübnan Hizbullah’ının İranlıların desteğiyle Lübnan’da yerlatı füze fabrikası kurduğunu açıklamıştı. Bu yöndeki ilk bilgi Mart ayında Kuveyt’in el-Ceride gazetesinde bir iddia olarak gündeme gelmişti.