İsrail Kudüs’te Yeni Yerleşim Birimleri Kuruyor

Yahudi yerleşimi konusuyla ilgili resmî bir Filistin raporunun ortaya koyduğuna göre Kudüs’teki işgal belediyesi, Kudüs’ün güneydoğusundaki Silvan bölgesinde yer alan Re’su’l-Amud mahallesine 17 adet yeni Yahudi yerleşim binası inşa etmeye hazırlanıyor. Raporda yeni yerleşim birimlerinin inşası planının yeni yılla birlikte devreye sokulduğuna dikkat çekildi.

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı Toprağın Savunulması ve Yahudi Yerleşimine Karşı Mücadele Bürosu tarafından hazırlanan raporda bu yeni birimlerin inşasının başlatılmasıyla birlikte Maalot David sitesinin ilk aşamasının başlatılmış olacağı, buranın tamamlandığında 104 yerleşim biriminden oluşacağı ve hâlen mevcut 116 birimden oluşan Ma’ale Zeitim sitesine ekleneceği ifade edildi. Ma’ale Zeitim sitesinin de Re’su’l-Amud mahallesinin kalbine yerleştirilmiş bir yerleşim merkezi olduğuna dikkat çekildi.

Raporda bütün bu yerleşim projelerinin Resu’l-Amud mahallesindeki Yahudileştirme faaliyetinin sürdürülmesi için ve Yahudi yerleşimi için çalışan derneklerin yararına devreye sokulduğu vurgulandı.

Raporda ayrıca en geniş çaplı Yahudi yerleşim merkezlerinden olan Ma’ale Adumim’in Kudüs’e ilhak edilmesinin tehlikesine de dikkat çekildi.