İSRAİL’in Kudüs İhlalleri RAMAZAN’da Daha Da Arttı

Kudüs Vakfı Araştırma ve Belgelendirme Merkezi’nin yayınladığı raporda, işgalci İsrail güçlerinin işgal altındaki Kudüs’te bulunan dini ve tarihi yerleri hedef aldığı, aynı zamanda Kudüs sakinlerine yönelik hak ihlallerini arttırdığı belirtildi.

Ramazan ayının başlaması Kudüs’te bulunan dini ve tarihi mirasa saldırılarının arttığı belirtilen raporda, işgalci Yahudi yerleşimcilerin son dönemde artan Mescid-i Aksa’ya baskınlara dikkat çekildi.

Ayrıca, Kudüs’ün demografik yapısının bozulmasını hedefleyen saldırılarının da arttığı belirtilen raporda, işgalci İsrail kuvvetlerinin işgal altındaki Kudüs’ün birçok bölgeyi kuşatma altına aldığı ve Kudüs sakinlerinin geçişlerine izin vermediği kaydedildi.

Öte yandan, Kudüs sakinlerinin de işgalci İsrail’in yasa dışı uygulamalara maruz kaldığı ifade edilen raporda, geçen hafta işgal altındaki Kudüs’ün çevresindeki ‘Ayrım Duvarı’nın diğer yakasında kalan Filistinli bedevilere ait evler için yıkım kararının alınması Kudüs’ün kimliğini değiştirmeye yönelik bir adım olduğu belirtildi.

İşgalci İsrail Yüksek Mahkemesi, geçen hafta işgal altındaki Doğu Kudüs’ün çevresindeki ‘Ayrım Duvarı’nın diğer yakasında kalan Filistinli bedevilere ait evler için yıkım kararı almıştı.

Kudüs ve Batı Şeria, 1967’den bu yana İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İnşa ettiği Ayrım Duvarıyla bu iki yeri birbirinden ayıran İsrail, Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin Kudüs’e geçişini engelliyor. Kudüs’e bağlı olmasına rağmen duvarın Batı Şeria tarafında kalan Han el-Ahmar bölgesinde yaşayanların ise şehre girişine izin verilmiyor.