İŞGALCİLER Kudüs’te 47 Dönüm Arazi Gasp Etti

Selfit’teki Filistinli kaynaklar, işgalcilere ait kepçe ve dozerlerin ayrım duvarının arkasında kalan Eskaka ve Merde köyleri arasındaki bölgede çalışmalara başladığını belirterek, arazinin Ariel Üniversitesi’nin yapacağı yeni binalar için gasp edildiğini ifade etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan araştırmacı Dr. Halid Ma’ali ise Haaretz gazetesinin yayınladığı raporlara dayanarak verdiği bilgide, söz konusu alanın 47 dönümden ibaret olduğunu, arazi üzerinde işgal rejiminin altıncı büyük tıp fakültesinin yapılacağını ve geçen Perşembe günü Siyonist Başbakanın temel atma törenine iştirak ederek ilk harcı koyduğunu söyledi.

Ma’ali yaptığı açıklamada ayrıca, temel atma töreninde işgal rejimindeki Yüksek Eğitim Bakanı Neftali Bennett’in de hazır bulunup temele harç koyduğunu hatırlatarak, uluslararası hukukun onaylamadığı halde Bennett’in uluslararası camianın üniversite ve fakülteyi tanımalarını sağlama vaadinde bulunduğunu ifade etti.

Ma’ali, işgal edilmiş Filistin toprakları üzerinde kurulan yerleşkeye bağlı olarak inşa edilen Ariel Üniversitesi’nin Birleşmiş Milletler ve Avrupa tarafından tanınmamasını istedi.