İŞGAL Rejimi, Kudüs’te 3 FİDANLIĞI Yıktı

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail polisi eşliğindeki yıkım ekiplerinin Kudüs’ün Hazma beldesine bağlı Tablus mahallesine ağır iş makineleriyle gelerek Filistinlilere ait 3 tane fidanlığı ve bir tesisi yıktığı belirtildi.

İşgalci İsrail makamları, 1967 işgalinden bu yana işgal altındaki Kudüs’ün büyük bölümünü gasp etti. Bölgedeki Filistinlilerin evlerini ve işyerlerini çeşitli gerekçelerle yıkan İsrail, Filistinlileri Kudüs’ten sürmeyi amaçlıyor.

Bunun yanı sıra, İşgalci İsrail makamları, ‘Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait binlerce evi “ruhsatsız” olduğu iddiasıyla yıkma tehdidinde bulunuyor.

İsrail’e bağlı belediyenin kendilerine ruhsat vermekten kaçındığını ve söz konusu uygulamanın hiçbir hukuki dayanağının bulunmadığını ifade eden Filistinliler ise bunun, “İsrail’in yıldırma ve kenti Yahudileştirme politikalarının parçası” olduğunu belirtiyor.

Yerel ve uluslararası insan hakları örgütleri de İsrail’in işgal altındaki Kudüs’te yaşayan Filistinlilere ev yapma izni vermeyerek şehirdeki sayılarını azaltmaya çalıştığını ifade ediyor.