İsrail, Korona Bahanesiyle Cami Arazisine El Koydu

Hamas, İşgal rejimi İsrail’in, Batı Şeria’da bulunan Hz. İbrahim Camisi’nin vakıf arazilerine el koymasını “Müslümanları provoke etme” girişimi olarak nitelendirdi.

İsrail’in, Hz. İbrahim Camisi’nin vakıf arazilerini işgal etmesine tepki gösteren Hamas Sözcüsü Hazim Kasım, yaptığı yazılı açıklamada, “İşgalci güçlerin, Haremi İbrahim’e bitişik arazilere el koyma yönündeki kararı, İslam ümmetinin duygularını provoke etmek ve tüm insani teamülleri hafife almaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kasım, İsrail’in, dünyanın yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleyle meşgul olmasını, Kudüs ve El-Halil’deki kutsal mekanlara el koymak ve yerleşim planlarını hayata geçirmek için kullandığını kaydetti.

İsrail Savunma Bakanlığı’na bağlı Filistin Topraklarındaki Hükümet Aktiviteleri Koordinasyon Birimi (COGAT), Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa’ya baskınlarının önünü açmak için Batı Şeria’da bulunan Hz.i İbrahim Camisi’nin arazilerine el koyduğunu bildirdi.

İbranice yayın yapan bir kanalda yer alan habere göre, işgal rejimi, Filistin Yönetimi’ne ve ilgili yetkili makamlara projenin 60 gün içerisinde tamamlanmasına yönelik talimat gönderdiği kaydedildi.

Proje, Harem-i İbrahim’de engelli Yahudi ziyaretçiler için ayrı bir yol açılması ve asansör inşa edilmesi için El-Halil’deki Filistin topraklarına el konulmasını öngörüyor.

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit de 21 Nisan’da El-Halil’deki Harem-i İbrahim’e ait vakıf arazilerine, “geliştirme ve genişletme projesi” gerekçesiyle “Yahudileştirme” ve “Yahudi yerleşim birimi inşa” planı çerçevesinde el koyma kararını onaylamıştı.

Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı da daha önce yaptığı açıklamada, İsrail makamlarının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını “bahane ederek” işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Hz. İbrahim Camisi’ni tamamen kontrol altına almaya çalıştığı uyarısında bulunmuştu.