İSRAİL İşgal Komutanı: GAZZE’de Avantaj HAMAS’ta

Siyonist İsrail Ordusu emekli komutanı Dan Halutz Kabine radyosunda katıldığı bir programda, Netanyahu’nun Gazze Şeridi’ne yönelik bir askeri operasyonun başlatılmayacağı yönündeki açıklamaları, körfez ülkelerinin de teyit ettiği geniş çaplı bir barışın yolunun bulunması ve Asrın Anlaşması ile ilgilidir.

Halutz Gazze Şeridi’nin durumu ile ilgili Maariv gazetesi ile yaptığı söyleşide şunları kaydetti: Geçtiğimiz sekiz ayda Gazze’yle olan sorunların çözümü için iyi bir performansa sahiptik, ancak bu alanda bazı zaaflar da yaşandı. Şu an avantaj Hamas’ın elinde ve bizler bunun için bir bedel ödedik ancak karşılığında birşey alamadık.

Siyonist Rejim üst düzey eski komutanlarindan olan Halutz şunları belirtti: İsrail, Hamas karşısındaki caydırıcı gücünü kaybetti ve biz gücümüzü yenileyerek eski halimize geri dönmeliyiz.

Halutz Gazze’ye yapılan hava ve kara saldırılarına verilen yanıtla ilgili olarak da açıklamalarına şunları ekledi: Askeri harekat herşey demek değildir ve bununla siyasi görüşe hizmet için yaratmaya çalıştığımız durumu elde edemeyiz, ancak biz Gazze kuşatmasını kaldırmalı ve bölge halkının Gazze’den çıkmalarına izin vermeliyiz. Bu durum kesinlikle devam etmemelidir.

Halutz ayrıca şunları söyledi: Bizler taleplerimizin göstergesi olan bir İsrail projesi hazırlamalıyız ve ben Gazze halkının durumunun iyileştirilip kuşatmaların kaldırılmasını istiyorum.