İSRAİL, KIBRIS’ta Doğal Gaz İçin ÖNCÜ ve Moderatör Oluyor

Mitvim, “Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs” arasında yapılacak görüşmelerde Siyonist İsrail’in “Öncü ve moderatör” olmasını yeni yol haritasına ekledi.

İsrail dış politikasına yön veren Mitvim, İsrail’in 2019 yılında dış politikada “neler yapması” gerektiğini raporladı. Mitvim’in, İsrail’in Doğu Akdeniz’de doğalgaz yatak keşfini artırması gerektiğini İsrail Dışişleri Bakanlığı’na bağlı birimlere ilettiği belirtildi.

Doğu Akdeniz’de İsrail’in uzlaşmacı bir politika yürütmesi gerektiğine dikkat çeken Mitvim, “Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs” arasında Siyonist İsrail’in öncü olmasını istedi. Akdeniz’in önemine dikkat çekilen yol haritasında, “İsrail’in bölgede moderatör olması” gerektiğine vurgu yapıldı.

Doğu Akdeniz’de stratejik adımları atılmaya devam ediyor. 40’ı aşkın ülkenin bulunduğu bölgede birçok ülke doğalgaz sondajlarını kurmanın peşine düşerken, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi birlikte hareket ediyor.

Türkiye’nin güçlü bir şekilde bölgede bulunmasını istemeyen 3’lü ittifak, bölgeye sürekli emperyalist ülke ve şirketleri davet ediyor. İsrail dış politikasında yön veren İsrail Bölgesel Dış Politikalar Enstitüsü (Mitvim) hazırladığı yeni yol haritalarında Doğu Akdeniz başta olmak üzere Türkiye ile ilişkilerini tek tek ele aldı.

İsrail dış politikasına yön veren Mitvim, hazırladığı yeni raporlarla İsrail’in 2019 yılında dış politikada “neler yapması” gerektiği konusunda yol haritası çizdi. Mitvim, İsrail’in Doğu Akdeniz’de doğalgaz yatak keşfinin artırması gerektiğini İsrail Dışişleri Bakanlığı’na bağlı birimlere ilettiği belirtildi.

Doğu Akdeniz’de İsrail’in uzlaşmacı bir politika yürütmesi gerektiğine dikkat çeken Mitvim, “Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs” arasında Siyonist İsrail’in öncü olmasını istedi. Akdeniz’in önemine çekilen yol haritasında, “İsrail’in bölgede moderatör olması” gerektiğine vurgu yapıldı.

İşgalci İsrail Dışişleri Bakanlığı ve birçok Siyonist kuruluşun desteklediği Mitvim, her yıl düzenli olarak İsrail’e yeni haritaları hazırlıyor. Geçtiğimiz yıl hazırlanan yol haritasında Siyonist İsrail’in “Kudüs planını” da aktarılmıştı.

Mitvim’inmisyonu kısmında şu ifadeler yer aldı: “İsrail’in Ortadoğu, Avrupa ve Akdeniz’deki ilişkilerini İsrail’in dış politikaları için yeni paradigmalar geliştirerek, İsrail’in bölgesel aidiyetini güçlendirmek, İsrail karar verme sürecinde dış politika konularını daha belirgin hale getiriyor.”

Mitvim’in yeni hazırladığı yol haritasında Türkiye kısmında çarpıcı ifadeler yer alıyor. Yol haritasında, Siyonist İsrail ile Türkiye arasında diyalogun olması için sivil toplum kuruluşları arasında bağın kuvvetlendirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Korsan İsrail ve Türkiye arasında sivil toplum kuruluşlarına İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın daha fazla önem vermesi gerektiği belirtilirken, diplomatik ve ekonomik ilişkilerin sivil toplum kuruluşları sayesinde sarsılamayacağına vurgu yapıldı.