İsrail İstihbaratı: Arabistan Bizim Dostumuz!

Siyonist rejim istihbarat teşkilatından (Mossad) üst düzey bir yetkili, “Suudiler bizim dostumuzdur ve bizimle olan ilişkilerine saygı gösteriyorlar ve Arap devletlerinin İsrail’i yok etmek istediği fikri de doğru değil.” açıklamalarında bulundu

Tel Aviv, Suudi Arabistan ile ilişkilerini bu ülkenin krallığından hiçbir açıklama gelmemesine rağmen ortaya koymaya devam ediyor.

Bu arada, Mossad istihbarat teşkilatı başkan yardımcısı ve “Tafil” şubesi başkanlığı da dahil olmak üzere önemli görevlerde bulunan, Siyonist rejimle resmi diplomatik ilişkileri olmayan Arap ve yabancı devletlerle gayrı resmi ilişkilerden de sorumlu İsrailli bir güvenlik görevlisi, İbranice yayın yapan bir televizyon ile yaptığı röportajda, Riyad’ın İsrail’deki konumunu ortaya koydu ve “Suudi Arabistan’da, bize düşman gözüyle bakmayan birçok dost ve ortak var.” dedi.

Suudi Arabistan’ın İsrail’in düşmanı olup olmadığı sorulduğunda ise cevaben, dostları olduklarını ve ilişkilerine saygı duyduklarını, bugün ise onların Müslüman dünyasındaki dini gerilimlerden endişe ettiklerini söyledi.

Menahem Nahik Navut açıklamalarının devamında; “Aramızdaki, Arap ülkelerinin İsrail’i yok etmek istedikleri kavramı yanlış bir fikir ve bugün kesinlikle böyle bir şey yok. İsrail’in Arap dünyasıyla ilişkisinin ilkesi, Araplar arasındaki çekişmeden kaynaklıydı; İsrail, Orta Doğu’da istikrarı sağlayan ABD ile güçlü bağları olan iyi örgütlenmiş bir devlettir.” dedi. 

Bu doğrultuda İsrail, Fars Körfez’indeki Arap ülkelerine silah ihracatını kolaylaştırdı ve ABD’den silah kullanımına şiddetle karşı çıktı. Bunun açık mesajı ise, tehdit etmek yerine işbirliği yapabilecekleriydi. Tel Aviv ayrıca, bu ürünlerin “İsrail’de üretilmiştir” damgasının olmaması şartıyla Körfez ülkelerinde ürünlerini satma özgürlüğüne de sahipti. 

Bu araştırmacı; “İki rejim arasında normal diplomatik ilişki yoktu, ancak ortak çıkarları var, o ise İran’a karşı düşmanlıklarıydı ve bu durum, Riyad ve Tel Aviv arasında son dönemde daha fazla yakınlaşmaya yol açtı. İsrailliler ve Filistinliler arasındaki müzakerelerde ilerleme şartına bağlı olarak Suudi Arabistan, Tel Aviv ile ilişkilerini geliştirdi.” diye belirtti.