İsrail İSTİHBARATI ve Yerleşimciler MESCİDİ AKSA’da

Bu arada, Yahudi yerleşimci cemaatlerin de “Heykelin Yıkımı” yıldönümü münasebetiyle Kudüs’ün Eski Belde semti surları çevresinde bu akşam yürüyüş düzenleme çağrısında bulundu.

İslami Vakıflar Dairesi kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Yahudi yerleşimciler bu sabah gruplar halinde El-Mağaribe Kapısı’ndan Mescid-i Aksa’ya girdi.

Kaynaklar, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’nın avlusunda dolaştığını ve açık bir şekilde ayin yaptığını, baskın sırasında rehberlerden sözde heykel hakkında bilgi aldıklarını ifade etti.

İslami Vakıflar Dairesi, bu sabah 63 Yahudi yerleşimci ile 18 işgal istihbaratı görevlisinin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediğini söyledi.

Kaynaklar ayrıca işgal istihbaratı görevlilerinin bir işgal subayı eşliğinde Kubbetu’s-Sahra’ya baskın düzenlemesi üzerine Mescid-i Aksa bekçileri ve görevlileriyle işgalciler arasında tartışma yaşandığı bildirildi.

Bu arada, Filistin Dışişleri Bakanlığı, Yahudi örgütlerinin bu akşam “Heykel’in Yıkımı” yıldönümü münasebetiyle Eski Belde’de yürüyüş çağrısı yapmasını kınadı.