İSRAİL İstihbarat Kurumları ŞOKTA!

İsrail eski bakanı Gonen Segev’in İran casusu olarak itham edilişinin ardından İsrail’in kuruluşundan bu yana düşmanları için çalışan geniş çaplı casusluk operasyonları yürüten şebekelerin varlığı hakkında görüşler dile getirildi.

Bu konu doğrultusunda eski Şabak yetkilileri, işgal topraklarında İsrail’in düşmanları için çalışan birçok casusun varlığı ihtimali üzerinde duruyorlar.

2010 yılına kadar Şabak Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Yitshak İlan, İsrail Hayom gazetesi ile yaptığı röportajında bu konu hakkında şunları söyledi: Segev’in maddi sebeplerden dolayı casusluk yaptığıyla ilgili söylentiler var ancak başka ihtimaller de söz konusu ve bu sebepler İsrail için kabul edilebilir gibi değil ve biz kendisinin bu işle İsrail’den intikam alma peşinde olduğunu düşünüyoruz.

Bir müddet Şabak liderliğini üstlenmiş olan Yisrail Hason da bu konu hakkında şu açıklamada bulundu: Knesset bir casusun ve casusluk faaliyetlerinin olacağı düşünülecek en son yerdir fakat Segev yıllarca orada geniş çaplı casusluk faaliyetleri yürüttü. Güvenlik birimlerimiz bu konudan ibret almalılar.

Şabak geçtiğimiz günlerde eski İsrailli bakan Segev’in Nijerya’daki İran Büyükelçiliğiyle irtibatı olduğu gerekçesiyle tutuklandığını duyurmuştu.

Şabak’ın raporuna göre Segev defalarca İran’da ülkenin güvenlik yetkilileriyle görüşmüş.

Segev 20 yıl önce hap kaçakçılığı nedeniyle tutuklanmış ve İsrail’in isteği üzerine serbest bırakılmış ancak bu özgürlük talebinin reddedilmesinin ardından ameliyat bahanesiyle Nijerya’ya gitmek zorunda kalmıştı.