İsrail İşgalinde Korona İçin Sokağa Çıkma Yasağı

Yeni İsrail işgal hükümeti korona virüsünün yayılmasına karşı önleyici tedbirler kapsamında sabah saat 8’den itibaren sokağa çıkma yasağının geçerli olduğunu duyurdu.

Alınan yeni kararlar kapsamında Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ni işgal altındaki Filistin’e bağlayan tüm geçiş ve kontrol noktalarının bir hafta boyunca kapatılacağı bildirildi. Alınan yeni kararlar arasında, ilaç ihtiyacı, yiyecek temini ve spor gibi bazı istisnai haller dışında evden çıkma yasağı yer almaktadır.

Yeni talimatlar, eczanelerin, gıda ürünleri satan açık pazarların ve marketlerin açık tutulmasını, alışveriş merkezlerinin ise kapatılmasını öngörmektedir. Ayrıca kamu ve özel sektörlerde çalışanların çalışma saatleri %30 düşürülerek çalışma süresi sadece hayati işlerle sınırlandırılmaktadır.

Talimatlarda ayrıca, dükkân ve mağazalarda toplanmanın tehlikeli olduğu konusunda ikazda bulunularak, aynı evde oturanlar hariç dışarıda bir araya gelenlerin iki metreden uzak durmaları gerektiği belirtiliyor.

Dün akşam 178 yeni korona virüs vakası teşhisinden sonra vaka sayısı 883’e ulaştı. Bunlardan 15’nin durumu ciddi, 19’unun durumu orta derecede ve 36’sı iyileşmek üzere iken İsrail Hükümeti yeni talimatlar uygulama kararı aldı. Ayrıca korona virüs nedeniyle dün, Kudüs’teki “Shaara Zadek” hastanesinde 88 yaşında bir hasta hayatını kaybetti.

İşgal ordusu askerleri arasında 12 korona virüs teşhisinden sonra toplam 6.012 asker karantinaya alındı. Ayrıca Ulaştırma Bakanı Bezalel Smotrich’in de hasta bir kadınla temasından sonra karantinaya alınması ön görüldü.