İsrail İşgali BM Güvenlik Konseyinde Görüşülecek

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Orta Doğu gündemini ve İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etme planını görüşmek üzere bu hafta üst düzey bir toplantı düzenleyeceğini duyurdu.

Söz konusu toplantı kararı, Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Ferhan Hak tarafından, örgütün New York’taki genel merkezinde gazetecilerle yapılan basın toplantısında duyuruldu.

BM sözcü yardımcısı Hak, “BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etme kararını yakından takip ediyor.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu toplantıda Genel Sekreter Guterres ve Miladinov’un Konsey üyelerine ilhak konusunda bir sunum ve bilgilendirme yapmalarının muhtemel olduğu kaydedildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümeti birçok kez Batı Şeria’nın yüzde 30’unu kapsayacak ilhak sürecini Temmuz ayında başlatmak istediğini açıklamıştı.

Buna karşılık geçen Mayıs ayında FKÖ lideri Mahmud Abbas, İsrail’in Batı Şeria’yı ilhak etme planlarına misilleme olarak İsrail ve ABD’yle yapılan “tüm anlaşmaları” sona erdirdiğini duyurmuştu.