İSRAİL İşgal Seçimlerinde TRUMP’ın Resimleri…

İşgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud, ABD Başkanı Donald Trump’ın fotoğrafını seçim kampanyasında kullanmaya başladı. Afişte “Netanyahu, başka bir ligde” mesajına da yer verildi.

ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini geçen yıl mayısta Kudüs’e taşıması ve İran ile yapılan nükleer anlaşmadan geri çekilmesi nedeniyle Trump, İsrailliler arasında popüler durumda bulunuyor.

Netanyahu’nun Tel Aviv’in merkezindeki dev bir panoya seçim kampanyası olarak Trump ve Putin ile çekilmiş dev fotoğraflarını astırdığını belirtildi.

Netanyahu özellikle aşırı sağcılar için Trump’ın olumlu imajını seçim kampanyasında kullanırken, Trump, geçtiğimiz yıl ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması kararı almış ve Siyonist İsrail’in sert İran politikasına övgüde bulunmuştu.

Hakkındaki yolsuzluk soruşturması nedeniyle zor günler geçiren Netanyahu, 9 Nisan’da yapılacak seçimde gücünü korumaya çalışıyor.

Son kamuoyu yoklamalarına göre, Netanyahu’nun partisinin meclisteki mevcut sandalye sayısı 30’u koruyarak, seçimden birinci parti olarak çıkması bekleniyor. Trump’ın Netanyahu olan desteği bilinirken, Asrın anlaşmasının ilan edilmesi yapılacak seçimlerden dolayı ertelenmişti.

Anketlerde Netanyahu’nun Likud Partisi 1’inci görünse bile Siyonist İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit’in, Netanyahu hakkındaki soruşturmaya yönelik kararını seçimden önce açıklaması halinde Likud Partisinin kan kaybedebileceği yorumları yapılıyor.

Netanyahu’nun en yakın rakibi olarak gösterilen eski İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz’ın ise her geçen gün gücünü artırdığı dile getiriliyor.

Netanyahu, Pazar sabahı Likud TV adını verdiği bir televizyon kanalıyla, Telegram, Facebook ve Instagram sayfalarında yayın yapacak bir seçim hamlesi başlattığını duyurdu. 

Muhalefet Partisi “Gelecek Var” Başkanı Yair Lapid bu olayı, “Kanalın ne yayınlayacağını görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Eğer doğru yayın yapacaksa ‘Hamas, İsrail’i sallıyor’, ‘Hastanelerde hastalara yer yok’ gibi yayınlar yapması lazım” şeklinde yorumladı.

Aralık ayında alınan erken seçim kararının ardından, Gantz’ın partisi İsrail Direnç’in seçimlerden ikinci çıkması ve meclise 15 milletvekili sokmasının beklendiği ifade edilmişti. Ancak geçen hafta seçim kampanyasına başlayan Gantz’ın oy oranının gittikçe arttığı, mevcut şartlar altında 20’den fazla milletvekili çıkarabileceği kaydediliyor.

Öte yandan, İsrail basınında, Yair Lapid liderliğindeki Gelecek ile İsrail Direnç partilerinin, seçimde ittifak kurmaları halinde meclise 35 milletvekili sokabileceği ve Likud Partisini geride bırakabileceği yönünde anketler yayınlamıştı.