İSRAİL: İRAN’ı SURİYE’den Çıkaracak Güç YOK!

Siyonist rejim hava kuvvetlerinin eski komutanı, İran’ın Suriye’den çekilmesinin, yalnızca siyasi eylemlerin askeri harekata eşlik ettiği zamanda mümkün olacağını belirtti.

Siyonist rejim Hava Kuvvetleri eski komutanı Amir Eshel, Tel Aviv’deki Milli Güvenlik Araştırmaları Ajansı konferansında yaptığı açıklamada; İran’ın Suriye’deki varlığını sona erdirmek için rejiminin askeri eylemlerinin yanında siyasi eylemin de eşlik etmesi gerektiğini söyledi.

Arap 48 haber ajansına göre, Eshel işgal altındaki Filistin’e giden iki Rus yetkiliye cevaben; İran’ı Suriye’den kovabilecek hiçbir askeri güç olmadığını, ancak Rusya’nın bunu yapabileceğini söyledi.

Eshel, “İsrail’in savaş yolunda olduğunu sanmıyorum, ama kendimizi kandırmamalıyız, bu olabilir. İsrail, Beşar Esad rejimi askerlerine ciddi bir darbe vuracak güce sahip, ancak Rusya bunu istemiyor. Tel Aviv kuzey cephesinde (Lübnan sınırı) operasyon nedeniyle faaliyet göstermektedir.” diye ekledi.

Siyonist rejim eski komutanı, “Doğrudan yapabileceğimiz görev, İran’ın Suriye’deki varlığını ve ayrıca savaş araçlarını Hizbullah’a devretme sürecini hedef almaktır, ancak başka bir alternatif var ve bu seçenek İran’ı Suriye’den çıkarmaktır. Bu askeri operasyonlarla yapılamıyor ve Rusya komutasında siyasi operasyonla yapılması gerekiyor.” dedi.

Eshel, mevcut gerginliğin geniş çapta ihtilaflara yol açmadığını ve Rusya’nın buna izin vermediğini; ancak İsrail’in İran’a yönelik operasyonlarla, İran üzerinde büyük siyasi baskılar oluşturmak istediklerini belirtti.

Siyonist rejim Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin de aynı konferansta, İsrail’in gelecek stratejik vizyonu iki kelimeyle açıklanabilir dedi: “Ölüm ve karmaşıklık.”

Bu bağlamda, İran’ın Suriye’deki varlığına işaret etti. Rivlin ayrıca “İran, Rusya hakkındaki anlayışımızla ve kuzey sınırındaki yenilgiyle küçük düşürüldü ama son aylarda süreç değişti.” dedi.