İSRAİL Generali: İRAN, Lübnan’da Çok GÜÇLÜ!

İsrailli general Amerikan güçlerinin Suriye’den çekilmesi konusunda yaptığı açıklamada, İsrail’in Trump’ın kararlarını etkileyecek yeterli güce sahip olmadığını ve İran’ın Lübnan’daki nüfuzuyla mücadele etmenin çok zor olduğunu vurguladı.

Siyonist General Giora Eiland, İsrail’in, Amerika’nın güçlerini Suriye’den çıkarma kararı üzerindeki etkisinin çok zayıf olduğunu ilan etti.

İsrail Milli  Güvenlik Konseyi Eski Başkanı ve Milli Güvenlik Uzmanı, Maariv gazetesinde yer alan açıklamasında şunları söyledi:

Ruslar ve İranlılar, Lübnan konusunda Amerika ile İsrail arasındaki ilişkilerin mevcut durumundan fazlasıyla yararlanıyorlar. Amerika, Lübnan’da özellikle İran’la savaşmaya gitti ama ne yaptı? İran ile mücadele etmek çok zordur ve çoğu ülke böyle bir şeyi istemez. Çünkü İran’ın aktif bir şekilde Lübnan’da nüfuzu vardır ve Hizbullah’ın bütçesinin  %78’i İran tarafından temin edilmektedir. 

İsrailli general sözlerine şöyle devam etti:

Lübnan’ın durumu çok karmaşık ve tehlikelidir. Lübnan hükümetinin ülke üzerindeki hakimiyeti çok zayıftır. Hükümet bu ülkenin sadece ekonomik işlerinden sorumludur.