İSRAİL’deki İNSANİ Kuruluşlardan GAZZE’ye Destek

İsrail insan hakları ve hukuk kurumları bu konuda alınan kararların İsrail yasalarına ve uluslararası yasalara tamamen aykırı olduğunu dile getirdiler. Kurumlar İsrail Yüksek Mahkemesi’nin daha önce İsrail hükümetinin Gazze halkına yönelik asgari sorumluluklarını belirlemesi gerektiğine dair hüküm verdiğine dikkat çektiler.

İsrail güvenlik kabinesinin Gazze’nin elektriğinin azaltılmasına dair kararına karşı çıkan kurumlar bu kararın güvenlikle ilgili değil tamamen siyasi amaçlı olduğunu, bu yönüyle de hem İsrail yasalarına hem de uluslararası yasalara aykırı olduğunu dile getirdiler.

İsrail güvenlik kabinesi 12 Haziran tarihinde Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın isteği doğrultusunda Gazze’nin elektriğinin azaltılmasına dair karar almıştı. Gazze’ye uygulanan abluka çerçevesinde hâlen zaten çok az miktarda elektrik verildiğinden bu konuda gerek iş yerlerinde, kurumlarda ve gerekse evlerde ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

Abbas yönetimi ise Gazze’den elektrik faturalarını tam tahsil edemediğini ileri sürerek Gazze hesabına İsrail firmalarına yatırdığı parayı düşürmüş ve işgal rejiminden buna karşılık Gazze’nin elektriğinin daha da azaltılmasını istemişti.