İsrail İle Kurulan İlişkiler, Bu Rejimi Meşru Yapmaz

Yargı Erki İnsan Hakları Merkezi Sekreteri Ali Bakıri, BAE gibi ülkelerin korsan İsrail rejimi ile ilişki kurması bu rejime meşruiyet kazandıramayacağını belirtti.

Pazartesi günü BAE ile İsrail arasında varılan anlaşmayı değerlendiren Bakıri, BAE Yemen’e saldırı konusunda da Filistin’de siyonist işgalciler gibi davrandığını ve Suud rejiminin yanında yel alarak Yemen’e saldırdığını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti insan hakları politikaları temelinde Filistin milletine destek verdiğini kaydeden Bakıri, Filistin milleti kendi kaderini belirleme hakkını ve toprak bütünlüğünü savunma ve bağımsız bir ülke olma hakkına sahip olduğunu ve hiç kimse Filistin’i işgal etmeye hakkı olmadığını vurguladı.

Bakıri ayrıca İran İslam Cumhuriyeti İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bir üyesi olarak her yıl insan hakları alanında faaliyette bulunan insanları takdir ettiğini belirterek, bu yıl Uluslararası General  Süleymani nişanı terörle mücadelede ve kendi milletlerinin haklarını savunanlara verildiğini ifade etti.

Bakıri, bu özel ödül Yemen’de Suud ittifakının saldırıları ve işgaline karşı Yemen milletine önderlik eden Abdulmelik Bedreddin Husi’ye, Irak ve bölge güvenliğinde önemli rol ifa eden Ebu Mehdi Mühendis’e ve yine siyonistlerin işgaline karşı uzun yıllar direnen Ramazan Abdullah’a verildiğini belirtti.