İsrail İle İlişki Kuranların, İşgalci Yahudilerden Farkı YOK!

Uluslararası Kudüs Müessesesi, Filistin Yönetimi ile Ürdün’ün, işbirlikçi Arapların Mescidi Aksa’yı ziyaret etmesinin önünü açacağı ve kendilerine koruma hizmeti sunacağı yönündeki haberler doğruysa, bu durumun da en az İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmalarını imzalamak kadar tehlikeli olduğunu vurguladı.

Kudüs Müessesesi tarafından yapılan basın açıklamasında, Arapların Mescidi Aksa’yı ziyaret etmesinin, İsrail rejimini meşru gören ve Aksa’nın İsrail’in egemenliğinde olduğunu itiraf eden İbrahim Anlaşması’nı kabul ettikleri anlamına geldiğine dikkat çekti.

Açıklamada söz konusu anlaşmanın, Aksa’nın gerçek alanını daralttığı, avlusundaki birçok İslami değeri yok saydığı, Yahudilerin batıl inançlarını burada rahatça yerine getirmesinin önünü açtığı ve nöbet tutan murabıtların haksız yere tutuklanmasına yol açtığı ifade edildi.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında varılan “ilişkilerin normalleştirilmesi”ne yönelik “Abraham Accords (İbrahim Anlaşması)” ABD Başkanı Donald Trump’ın ev sahipliğinde Beyaz Saray’da düzenlenen törenle imzalanmıştı.

Açıklamada, İsrail’in normalleşme anlaşmaları gölgesinde ilk kıblemiz Mescidi Aksa’ya giriş yapmasının kabul edilemez olduğu, aksi takdirde bölgedeki tarihi gerçeklerin tahrif edileceğine dikkat çekildi.

İbranice yayın yapan haber kaynakları, Filistin Yönetimi, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in aralarında dörtlü bir toplantı gerçekleştirildiğini, toplantıda gizli bir anlaşmaya varıldığını bildirmişti. Kaynaklar, söz konusu anlaşmaya göre, Bahreyn ve BAE’den İsrail ile ilişkileri normalleştirme adımlarına sıcak bakan ve ikili ilişkileri güçlendirmek isteyen Arapların güvenlik güçleri koruması altında Aksa’yı ziyaret edebileceğini aktarmıştı.