İSRAİL İle Hiçbir ANLAŞMA Yapmadık

Türkiye ve Afrika Birliğinin İstanbul’da ortaklaşa düzenlediği “Türkiye-Afrika 2. Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı” kapsamında İstanbul’a gelen Nduhungirehe soruları yanıtladı.

Nduhungirehe, İsrail ile Afrikalı sığınmacıların Ruanda’ya kabul edilmesini öngören gizli bir anlaşma yapıldığı iddialarına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek ülkesinin, Libya’da zor durumdaki Afrikalı göçmenlere kapılarını açma konusundaki isteğini dile getirdiğini hatırlattı.

Ruandalı Bakan, “Bu insanlar Libya’da köleydi ve biz bunu tolere edemeyiz. Bu yüzden, biz Ruanda’ya gelmeye istekli bu kişilere, onları alacağımızı söyledik.” dedi.

Göçmenler konusunda İsrail ile Ruanda arasında gizli anlaşma yapıldığı iddialarına ilişkin Nduhungirehe, iki ülke arasında herhangi bir anlaşmanın yapılmadığının altını çizdi.

Olivier Nduhungirehe, “İsrail ile hiçbir anlaşma yapmadık. Ruanda, kendi rızası dışında sınır dışı edilen herhangi bir göçmeni asla kabul etmeyecek. Biz, Ruanda’ya sadece kendi rızasıyla gelmek isteyenleri alacağız, kendi rızaları dışında sınır dışı edilenleri değil.” diye konuştu.