İsrail Hayfa Limanını Arabistan ve Ürdün’e Bağlıyor

İsrail Rejimi Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, Ürdün ve Arabistan arasında kurulacak olan yük trenlerinin hattı ile ilgili öneriye değinerek, bu konunun bir ay önce Amerika Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu’daki temsilcisine bildirildiğini açıkladı.

Katz’ın ifadesine göre Trump’ın Ortadoğu’daki Temsilcisi Jason Green bu öneriyi destekledi.

GÖZAT  Birleşik Arap Emirlikleri İle İsrail Ortak Tatbikat Yaptı

İsrail İle Arabistan El-Dammam Limanı ile Demiryolu Hattı

Bu öneriye göre Filistin’deki Hayfa Limanındaki demir yolu hattı vasıtasıyla Ürdün ve Arabistan’ın Fars Körfezindeki El-Dammam Limanı kullanılarak taşımacılık yapma imkânı oluşacak.

Katz, Arap ülkelerinin bu önerilen plana katılmayı onaylayıp onaylamadığı konusunda bir açıklama yapmaktan sakındı.

GÖZAT  Siyonist Liberman: ARAPLARI VATANDAŞLIKTAN ÇIKARALIM

Türkiye ve Avrupa Malları Buradan

2011 yılında Suriye’de başlayan krizin ardından İsrail Hayfa Limanını Türkiye ve Avrupa’dan ithal edilen malların bu limanın doğusunda bulunan Arap ülkelerine kamyonlarla gönderilmesinde bir geçiş yolu olarak açmıştı ama siyasi itirazlar nedeniyle bu yoldaki taşımacılık süreci sınırlandırıldı.

Şimdi bu demiryolu hattı İsrail’in gergin sınır ilişkilerine resmilik kazandırdı ve bu konuda İsrail’in Mısır ve Ürdün ile barış anlaşmasını imzaladığını ama Arabistan ile imzalamadığını dikkate almak gerekir.

GÖZAT  Karikatür: YEMEK VAKTİ, Gazze Halkı / Arap Liderleri

Katz bir basın toplantısında bu öneri ile ilgili olarak, “Fiili olarak bu konuda çalışmalara başladık ve Amerikalı üst düzey yetkililerle irtibat halindeyiz” dedi.

Siyonist Rejim Ulaştırma Bakanı, İsrail’in demiryolu hattı hakkında yaptığı kısa bir açıklamada, “İsrail ve Ürdün’ün batı kıyılarının kuzeyinin sadece kısa bir demiryolu hattına ihtiyacı vardır” ifadesinde bulundu.