İsrail Hamas Uçak Mühendisine Nasıl Suikast Yaptı?

Gazete, Safakes’teki evinden çıkan ve aracına binen uçak mühendisi Muhammed Ez-Zuvari’nin, geçeceği yolu kapatan büyük aracı fark etmediğini, ancak oraya vardıktan sonra bir metre bile olsun aracını süremediğini yazdı.

Ayrıntıları vermeye devam eden gazete şunları paylaştı:

“Sokaktan çıkan bir araç Ez-Zuvari’nin kullandığı araca yaklaşıp durdu. Susturucu takılmış tabancalı iki şahıs araçtan inip ona 22 kurşun sıktı. Saldırganlar kurtulma umudu olmayacak şekilde ateş açtılar. Sadece kafasına ve boynuna sekiz mermi isabet etti. Ez-Zuvari olay yerinde can verdi.”

Aracı kan gölüne dönen Ez-Zuvari’nin kimliği aldığı kurşunlar nedeniyle ancak bir saat sonra belirlenebildi.

Araçta iki tabancayla onlara ait kovanları bulan polis, tabancalardaki parmak izlerini tespit edemedi. Suikastta kullanılan kiralınmış bir kamyonla, yine kiralanmış üç otomobil Beni Hamide Mahallesi’ndeki Eş-Şatır Caddesi’nde terk edilmiş olarak bulundu.

Tunus polisi, uçak mühendisine suikast için katillerin en az üç ay hazırlık yaptıklarının tahmin edildiğini belirtti.

Cinayeti soruşturanların verdiği bilgiye göre, Muhammed Ez-Zuvari’yi takip edenler, Fas’tan olan ve Belçika pasaportu taşıyan kırk yaşlarında iki kişi olup, bunlar mühendisin giriş çıkışlarını ve hareketlerini yakından takip etmişler.

Yediot gazetesine göre, Ez-Zuvari’yi takip eden şahıslar bölgedeki iki iş adamından yardım almış, bu şahıslar mühendisin evinden sadece yüz metre kadar uzakta bir ev kiralamışlar.

Gazetenin verdiği bilgilere göre, baş şüpheli geçen Eylül ayında Tunus’a geldi. Kendini fabrika kurmak isteyen bir yatırımcı iş adamı olarak tanıttı ve kendisine Tunuslu ortak iş adamları aradığını ifade etti.

Gazete devamla şu bilgileri verdi:

“Ez-Zuvari Suriye, Lübnan ve Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerden Pazar günü dönmüştü. Macaristan’da ikamet eden Tunuslu bir gazeteci Ez-Zuvari’nin insansız uçaklarla ilgili doktorasını yaptığı Safakes Üniversitesinden telefonu alıp kendisiyle irtibata geçti. Ez-Zuvari’ye üzerinde çalıştığı konuyla ilgili bir rapor hazırlamak istediğini ve bunun için kendisiyle mülakat yapmak istediğini söyledi. Kadın gazetecinin attığı yemi yutan Ez-Zuvari gazeteciyle görüştü. Gazeteci beraberinde getirdiği şahsı araştırmacı olarak tanıtıp ikinci kez Perşembe günü tekrar görüşmek üzere ayrıldılar. O gün Ez-Zuvari’nin suikasta uğradığı gün oldu.”

Gazeteye göre, suikast günü görüşmeye gelmeyen gazeteci Tunus’u terk edip Macaristan’a kaçtı. Saldırganlar kurbanın evde olacağını çok iyi biliyorlardı.

Tunus gazeteleri de aynı mevzuya değinerek, ilgili güvenlik birimlerinin gazeteciyi Tunus’a gelmeye ikna ettiklerini belirterek, gazetecinin gelir gelmez havaalanında gözaltına alındığını, mühendisi takip eden şahsın plan ve çalışmalarından haberleri olmadıklarını iddia eden ortaklarının da tutuklandığını yazdı.

Tunus emniyet güçleri yaptığı kapsamlı çalışmalar çerçevesinde suikastta kullanılan araçları kiralayanlarla, iki tabanca ve susturucuları satan dört kişiyi tutukladılar. Tutuklanan bu şahıslar verdikleri bilgide, iki şüphelinin birkaç ay önce kendilerine gelip enformasyon alanında şirket kurmak istediklerini, şahsi güvenlik için iki tabanca satın almak istediklerini söylediklerini ifade ettiler.