İSRAİL Gazeteleri: HAMAS, Oyunun Kurallarını Değiştirdi!

Siyonist İsrailli askerî gözlemciler, Gazze’de savaşın sınırı aşıp işgal topraklarına sıçradığı ile ilgili gerçeklerin yayınlanmasını sansürlemek için oldukça çaba gösterdiler.

Siyonist gazete Maariv, İsrail güvenlik uzmanından şu bilgiyi aktardı: Gazze’de yaşananlar sansürlenmektedir ve bizler sansürlerden haberdarız çünkü sınır bölgesindeyiz.

Gazetenin haberinde şu ifadelere yer verildi: İsrail ordu sözcüsü, Gazze sınırındaki mevcut durumla ilgili hiç kimseyle bilgi paylaşmamıştır ve yeni bir siyasetle karşı karşıya olduğumuz da gayet açıktır. Zira daha önce gazetecilerin varlığına şahit oluyorduk ve rahatça keskin nişancıların yanında yer alıyorlardı. Ancak şu an gazetecilere Gazze sınırına giriş izni verilmiyor ve bölge askerî kapalı bölge ilan edilmiş durumda.

Bununla beraber savaş muhabiri Yosi Yehuşaa da Yediot Ahronot gazetesine şu açıklamada bulundu: Filistinlilerin sınır hattından geçmeleri hikayenin sadece bir kısmı zira sınırı geçenler aynı zamanda İsrail’in içine doğru koşuyor.

Yehuşaa sözlerine şunları ekledi: Sosyal medyada ve haber kanallarında şahit olunanlar ise Gazze’nin kuzeyindeki onlarca Filistinlinin ordu karargahlarını patlatma konusundaki başarılarını  göstermektedir ki Zikim kıyı bölgesine giriş yapmış olmaları bunun delillerinden biri ve bu olay yerleşimcilere saldırılmasına veya askerlerin kaçırılmasına yol açabilir.

Yehuşaa açıklamalarına şöyle devam etti: Gazze’de huzurun kaybolmasının üzerinden yaklaşık olarak iki ay geçti. Ancak geçen aydan itibaren Filistinlilerin sınır hattını aşma konusundaki faaliyetlerinin arttığına şahit olmaktayız. İlginç olan İsrail ordusunun konu ile ilgili açıklama yapmaktan çekiniyor ve gerçekleri gizliyor olması.

Maariv gazetesi askeri analisti Ema Tal Lif Ram ise şunları söyledi: İsrail ordusu güney bölgesi komutanı General Hartesi Halifi gerçeklerin sansürlenmesini onaylıyor ve gazetecilere bu konuyu açıkça ifade ediyor.

Siyonist analist sözlerine şöyle devam etti: Ben geçtiğimiz haftanın sonlarında sınırda hiçbir uluslararası gazeteci görmedim ve bizler şu an Gazze bataklığı ile ilgili İsrail’de hiçbir konunun konuşulmadığı bir vaziyetteyiz.

Lif Ram açıklamalarına şu şekilde devam etti: Bugünün konusu ise, Filistinlilerin sınır hattını geçmede ve İsrail’e girmede gösterdikleri başarıdır. Ancak daha kötü olan ise konu ile ilgili şeylerin söylenmesinin engellenmesi ve olayın başka bir şekil almasıdır. İsrail savaş bakanı Lieberman’ın “Yahudi bayramından sonra HAMAS aleyhine icraatta bulunacağız demesi” ve bunu gerçekleştirmemesi akıllıca değildir.

Askerî analist son olarak şunları söyledi: Bu sadece askerî bir hata değil, bunun siyasî bir kökü de mevcut. Zira HAMAS bugün batı sınırlarında oyunun kurallarını değiştiriyorsa İsrail, bu örgüt karşısında mülayim siyasetle tepki vermemelidir.