İŞGAL Rejimi HAMAS’a: Esir Takası İstiyoruz!

İşgal rejimi televizyonu 14’üncü kanalına konuşan yetkili, Hamas’a gönderilen mesajda esir takası pazarlıklarının Şalit takasında serbest bırakılıp yeniden gözaltına alınanların salıverilmesi gibi ön şartlara bağlanmaması gerektiğinin vurgulandığını ifade etti.

Yetkili, İsrail’in mesajında esir takasının “elinde kan olanları” kapsamamasını ve takasın bir önceki takas gibi olmamasını istediğini açıkladı.

İsrailli yetkili, işgal hükümetinin aracılar vasıtasıyla Hamas’a esir takası mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmeden Gazze’deki duruma insani bir çözüm bulunamayacağı mesajını ilettiğini öne sürdü.

İslami Direniş Hareketi HAMAS’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları, geçtiğimiz aylarda Gazze Şeridi’nde esir tuttuğu dört işgal askerinin resimlerini yayınlamış fakat askerlerin durumu hakkında herhangi bir bilgi vermemişti.

Hamas, işgal rejimiyle esir takası pazarlığına başlamak için bir önceki takas anlaşmasıyla serbest bırakıldıktan sonra yeniden gözaltına alınan esirlerin salıverilmesini şart koşuyor.