İsrail’in Gösterilere Saldırısı SAVAŞ SUÇU!

Komite, Gazze kentinde düzenlediği basın toplantısında, işgal güçlerinin Gazze’de barışçıl göstericileri katletmesinin savaş suçu olduğunu ve işgal rejimi yönetiminin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasını gerektirdiğini açıkladı.

İşgal güçlerinin askeri şiddeti tırmandırmasından ve barışçıl göstericilere karşı geniş çaplı bir şekilde kullanılmasından endişe duyduklarını kaydeden komite, gösterilerin Batı Yaka’da da yapılacağını ve 15 Mayıs’ta gösterilerin zirveye çıkacağını söyledi.

Hukuk Komitesi, işgal rejiminin Filistinlilerin haklarını görmezden gelmeye devam ettiğini, Gazze Şeridi’ne abluka uygulamayı sürdürdüğünü, Batı Yaka’da Yahudi yerleşim birimleri inşa ettiğini ve Kudüs’ü Yahudileştirmeye çalıştığını ifade etti.

Komite ayrıca, işgal güçlerinin barışçıl göstericilere yönelik cinayetleri karşısında uluslararası toplumun sessiz kalmasının işgalcilere yeni cinayetler işlemeleri için yeşil ışık anlamına geldiğini bildirdi.

Büyük Dönüş Yürüyüşü Hukuk Komitesi, işgal rejimi yönetiminin işlediği cinayetler sebebiyle yargılanmasını sağlamak için yerel ve uluslararası hukuk örgütleriyle iletişim içinde olduklarını açıkladı.