İSRAİL’in Gelecek Savaşta DENİZ Korkusu

Siyonist analist, makalesinde şu ifadeleri kullandı: “İsrail sadece gaz alanları konusunda değil, hatta diğer deniz alanlarında da artan tehditlerle karşı karşıyadır. Hamas deniz gücüne sahiptir ve bunu korumaya çalışmaktadır.”

Melman, Hamas’ın Koruyucu Hat operasyonunda 4 dalgıç göndererek İsrail’e nüfuz etmeye çalıştığını, ancak bu dalgıçların Zikkim sahilinde yakalandıklarını yazdı.

Melman, İsrailli komutandan aktardıklarını şöyle sürdürüyor: “Deniz kuvvetlerince verilen bilgilere göre, Hamas’a bağlı deniz kuvvetlerinin onlarca askeri bulunmakta. Bu askerlerin becerileri de artmış durumda. Hamas, askerlerinin İran ve Hizbullah’ın yanında eğitim alması neticesinde gücünü artırmayı başardı. Eğitim gören bu askerler Gazze’ye döndükten sonra Hamas’ın yeni askerlerini eğittiler.”

Melman, bu komutanın, İsrail deniz kuvvetlerinin ve İsrail Ordusunun önceliğiyle ilgili olarak da şunları söylediğini aktarıyor: “İlk hedef Hizbullah’tır. Bunun nedeni, Hizbullah’ın İran ile doğrudan bağlantısı olmasıdır. Hizbullah bizim en ileri teknolojiye sahip ve en güçlü düşmanımızdır. Hizbullah’ın özel deniz birliklerinin olduğu ve iyi eğitimli komando birliklerini kullanacağını söyleyebiliriz. Öyle ki, deniz altında iyi eğitimli ve ileri teknolojiyle donatılmış dalgıçlar kullanıyorlar.”

Melman, Hizbullah’ın deniz yoluyla oluşturduğu asıl tehdidin ise, İran yapımı deniz füzeleri olduğunu belirtti. Hizbullah bu füzeleri, 2006 yılındaki savaşta İsrail savaş gemilerine karşı da kullanmış ve bir savaş gemisini batırmıştı.