Siyonist Rejimden GAZZE Sınırına ELEKTRONİK GÖZ

Siyonist işgal güçleri, Filistinli gençlerin Gazze’den gönderdikleri ve Gazze çevresindeki yerleşkelerde yangın ve paniğe neden olan balon ve uçurtmaları takip etmek, gönderildikten sonra hedefe ulaşmadan veya ulaştıktan sonra bir yangına sebebiyet vermeden imha edilmelerini sağlamak için sınıra elektronik göz denilebilecek ‘Sky Spoter’ sistemini kurmaya başladı.

Time of Israel gazetesi verdiği haberde, Tel Aviv’in elektronik göz olarak adlandırılabilen bir sistem geliştirdiğini, bunun sayesinde uçurulan balon veya uçurtmaları havada tespit etme imkânının yakalanacağını yazdı.

Gazete yayınladığı haberde ayrıca, yeni sistemle Gazze’den gönderilen uçurtmaların havada tespit edilmesinden sonra düşebilecekleri muhtemel noktalara itfaiye araçlarının gönderileceğini ve yangına sebebiyet vermeden söndürülebileceklerini ifade etti.

Yeni sistemi geliştiren Rafael şirketi birkaç gün önce de Gazze’den gönderilen İHA’larla balon ve uçurtmaları denetlemek, yerlerini belirlemek ve onları engellemek için sistem kurmuştu.

İşgal güçlerinin Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde sivil ve savunmasız insanları hedef almasından sonra Filistinli gençler Gazze’den gönderdikleri yanıcı balon ve uçurtmalarla Gazze çevresindeki yerleşkelerin tarım arazileriyle otlaklarında yangın çıkmasına sebep oldular.

Şimdiye kadar 17 bin dönümlük tarım arazilerinin yandığı yangınlarla baş etmek için işgal rejimi birçok yöntemi deniyor.