İSRAİL Gazetesi: GAZZE’de HAMAS’ı Dışlatma Projesi ÇÖKTÜ!

Zvi Bar’el, gösterilere geniş katılımın İsrail’in abluka yoluyla Gazze Şeridi’nde halk arasında Hamas’a karşı bir ayaklanma başlatma girişiminin başarısız olduğunu gösterdiğini yazdı.

İsrailli yazar, Gazze’de Hamas’a karşı kullanılan abluka ve yaptırım gibi eski metotların artık uygun olmadığını ifade etti.

İsrail’in Gazze halkını Hamas’a karşı kışkırtmak için sürekli yaptırım sistemine başvurduğuna işaret eden Bar’el, bunda başarısız olan işgal rejiminin Hamas’a kalıcı yaptırım sistemini denediğini fakat onun da başarısız olduğunu belirtti.

Bar’el, işgal rejiminin Gazze’de Hamas’ı devirme hedefine ulaşamadığını ve ayaklandırmayı düşündüğü insanların bugün Hamas’ın insan gücü haline geldiğini kaydetti.

Söz konusu insan gücünün durgun suları hareketlendirdiğini bildiren İsrailli yazar, böylece işgal rejiminin Hamas’ı devirmek yerine ateşkes görüşmelerine başlamak zorunda kaldığını söyledi.

Bar’el, ateşkes görüşmelerinin amacının ablukanın kaldırılması ve sınır kapılarının açılması, Gazze halkı için binlerce yeni iş imkanı oluşturulması olduğuna dikkat çekti.