İsrail: Gazze Boğazımıza Takılan Bir Diken Gibi…

İsrail’in önde gelen akademisyenlerinden Haim Misgav: İsrail yönetiminin ve liderlerinin Gazze Şeridi ile başa çıkamadıklarını itiraf etti ve Filistin direniş gruplarının askeri deneyimlerinin, işgal altındaki Batı Şeria’ya taşınmasının tehlikeli olacağı yönünde uyarıda bulundu.

İsrailli akademisyen Haim Misgav “Maariv” gazetesi tarafından yayınlanan bir makalesinde şunları söyledi:

“Gazze Şeridi adı verilen iltihaplı yaranın iyileşebilecek tarafı gözükmüyor. 1948 savaşının bitiminden bu yana bu yara bizimle birliktedir ve bununla başa çıkmak için yapılan sayısız girişimin hepsi başarısız oldu.”

Ünlü akademisyen Misgav şunları da söyledi:

“Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) onlar için kuruldu. Fakat binlerce insana geçim kaynağı sağladığı için hiç kimse çözümle ilgilenmiyor. Ancak bununla beraber durumun değişemeyeceğini kimse söyleyemez. Çeşitli kuruluşlar Gazze Şeridi konusunda zaman zaman kontrolü ele aldıysa da, her seferinde isimler dışında değişen bir şey olmadı.”

Akademisyen makalesinde şu satırlara da yer verdi:

“Mısır hiçbir zaman Gazze’yi istemedi. İsrail’in o dönemdeki başbakanı Menahem Begin, Mısır’ın eski cumhurbaşkanı Enver Sedat’a, barış anlaşması çerçevesinde Gazze Şeridi’nin sorumluluğunu üstlenmesi teklifini sunduğunda Enver Sedat bunu reddetmişti. Barış anlaşması sonucunda tüm Sina bölgeleri Mısır’a geri döndü, Gazze Şeridi ise boğazımızda bir diken gibi kaldı.”

Akademisyen ayrıca, “ABD başkanı Donald Trump’ın ‘Yüzyılın Anlaşması’ projesi çerçevesinde, Gazze Şeridi’ni sözde ‘emniyet koridoru’ yoluyla Filistin devletinin bir parçası haline getirme girişimleri var, ancak ben böyle bir koridorun çalışmasının mümkün olmadığını düşünüyorum” dedi.