İsrail Gazetesi: Netanyahu, Gazze İle Savaştan Korkuyor!

Savaşın işgal rejimi başbakanına oy kaybettireceğine işaret eden Haaretz’te “Netanyahu Gazze Şeridi’yle savaşa girmekten korkuyor” ifadeleri yer aldı.

Gazetenin askeri yorumcusu Amos Harel, seçimlerden önce savaşa girme korkusu sebebiyle Netanyahu’nun Gazze Şeridi sınırında ateş açma eylemlerine göz yumduğunu öne sürdü.

Harel, Netanyahu’nun şu anda yeniden seçilme fırsatını güçlendirme ve sağcı koalisyonun “İsrail Evimiz” Partisi olmadan Knesset’te çoğunluğu kazanmasını sağlama çabasıyla meşgul olduğunu belirtti.

Netanyahu’nun Gazze Şeridi’yle seçim öncesi girilecek bir savaşın siyasi konumunu zayıflatacağına ve kendisine oy kaybettireceğine inandığını ifade eden Harel, pratik deneyimlerin Netanyahu’nun sadece Hamas’la savaşa girdikten sonra seçim kaybettiğini gösterdiğine dikkat çekti.

Harel, sağcı ve solcu tüm siyasi partilerin Netanyahu’yu Hamas’la çatışmaya girmekten kaçınmak ve operasyonlarını görmezden gelmekle suçladıklarını kaydetti.

İsrailli yazar, Netanyahu’nun Hamas’a karşı sağduyulu davranma politikası izlediğini, savaşı başlatabileceğini fakat ne zaman sona erdireceğini bilemeyeceğinin farkında olduğunu ifade etti.

Harel, işgal ordusu komutanlarının da şu an Gazze Şeridi’ne savaş açma konusunda istekli olmadıklarına işaret etti.