İsrail Gazetesi: İran İle Savaş İhtimali Artıyor

İsrail’deki seçim kaosunun iç siyasete getirdiği yıkıcı etkileri azaltmak için dış eksenli senaryolar üreten Haaretz gazetesi, İsrailli yetkililerin Siyonist rejimin iç siyasi durumunu dikkate alarak Hamas ile uzun süreli bir ateşkes anlaşması yapılmasının uzak olduğuna ve İran’ın faaliyetlerinin artması nedeniyle İsrail ile İran arasında çatışma ihtimalinin bulunduğuna inandıklarını yazdı.

Terör ve işgal devleti Siyonist İsrail’de uzun süredir bitmeyen hükümet krizi, bu işgalci rejimin iç politikadaki yıkımları ört-bas edebilmek için, dikkatleri dış politikaya çekecek senaryolara yönelmesine neden oldu.

Haaretz gazetesi siyasi yetkililerin, İsrail içinde ve dışında yapılan gizli toplantılarda İran’ın İsrail’in etrafındaki ateş çemberini genişletmeye ve bu tehdidi Suriye, Lübnan, Irak ve Gazze başta olmak üzere tüm bölgeye yaymaya çalıştıklarına vurgu yaptıklarını kaydetti.

Siyonist rejime bağlı Kudüs Strateji ve Güvenlik Merkezi, 2020 yılı ile ilgili şu öngörülerde bulundu:

”İran, nükleer programını genişleterek sürdürmeye devam edecek ve gücünü çok fazla arttıracak. Diğer taraftan ABD, İran’a yönelik ekonomik ambargoyu sürdürecek ve İran’ı geçmiştekinden daha fazla baskı altına alacak. Bunun sonucunda 2020 yılının ortasında İran’ın faaliyetleri nedeniyle bir çatışma çıkma ihtimali vardır. Bu yüzden İsrail ordusu İran tehdidine karşı koymak için hazırlıklı olmalıdır. Kötü senaryolara hazırlıklı olmalıyız. İsrail Hizbullah’la savaşmadan önce başka bir savaşa girmeye mecbur kalabilir.”