İsrail, Filistinli Hasta Çocuğun Göz Altı Süresini Uzattı

Ramallah kenti sakinlerinden 16 yaşındaki Ahmed Mahmud İsa Hudur’un kız kardeşi Hanin Hudur, işgal güçlerinin kardeşini Pazartesi akşamı Ofer askeri kontrol noktasında taş attığı iddiasıyla gözaltına aldığını söyledi.

Quds Press Haber Ajansı’na konuşan Hanin Hudur, annesinin Ahmed’in gözaltına alındığını duyar duymaz kontrol noktasına koştuğunu ve oğlunu askerlerin elinden almaya çalıştığını fakat askerlerden birinin annesine silah doğrultarak ateş etmekle tehdit ettiğini bildirdi.

Kardeşinin gözaltı merkezine götürüldüğünü ve 18 yaşından küçük olduğu için sorgusuna babasının da gelmesinin talep edildiğini kaydeden Hanin Hudur, Ahmed’in gözaltı süresinin Perşembe gününe kadar uzatıldığını ve daha sonra mahkemeye çıkarılacağını ifade etti.

Ahmed’in sekiz kişilik ailenin en küçüğü olduğunu belirten Hanin Hudur, kardeşinin yarım felç geçirdiğini, sağ elini ve sağ ayağını kullanamadığını, tedavi sonrası sağ ayağını zor kullanır duruma geldiğini, lösemiye yakalandığını fakat iyileştiğini, sağlık durumunun ilgi ve özel ilaçlar gerektirdiğini söyledi.

İşgal ordusu dün sabah erken saatlerde de Batı Yaka ve Kudüs’ün çeşitli bölgelerine gerçekleştirdiği baskınlarda aralarında eski esirlerin ve çocukların da bulunduğu 34 Filistinliyi gözaltına aldı.