IRKÇI İsrail 2000’den Beri Filistinli 7000 ÇOCUĞU ZİNDANA ATTI

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti ile Esir Kulübü bugün yayınladıkları ortak bildiride, işgal rejimi zindanlarında Filistinli 350 çocuk esir bulunduğunu açıkladı.

Esir çocuklardan sekizinin 18 yaşından küçük kızlar olduğu kaydedilen bildiride, altı çocuğun çocuklara özel merkezlerde esir tutulduğu ve yılbaşından bu yana 353 çocuğun gözaltına alındığı ifade edildi.

5 Nisan Filistinli Çocuk Günü münasebetiyle yayınlanan bildiride, işgal rejiminin çoğu Kudüs’te olmak üzere 1 Ocak 2017’den Şubat 2018’in sonuna kadar 102 çocuğa ev hapsi cezası verdiği belirtildi.

Bildiride ayrıca, işgal güçlerinin Filistinli çocukları gözaltına aldıkları andan itibaren birçok ihlal gerçekleştirdiklerine ve bu ihlallerin gözaltı sırasında kasıtlı olarak ateş açma, sorgu merkezinde aç ve susuz bırakma, dövme, sövme ve hakaret etme, tehditle zorla ifade alma şeklinde gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Filistin Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti ve Filistin Esir Kulübü, İsrail’in Eylül 2000’de patlak veren El-Aksa İntifadası’ndan bu yana Filistinli 7000’den fazla çocuğu gözaltına aldığını söyledi.