FİLİSTİN Okullarında Siyonist EĞİTİM İçin PARA

Haberde, işgal hükümetince tahsis edilen bu bütçenin beş yıl boyunca harcanacağı ve söz konusu miktarın büyük bölümünün Doğu Kudüs’te eğitim programlarının İsrailleştirilmesini teşvik için kullanılacağı bildirildi.

Haberde ayrıca, program kapsamında Doğu Kudüs’teki Filistin okullarının Filistin eğitim programından İsrail eğitim programına geçmeye teşvik edileceği belirtildi.

Kudüs’teki Filistinli öğrencilerin büyük bir bölümü bugün Filistin eğitim programına göre eğitim alıyor ve Filistin lise bitirme sınavlarına giriyor.

Son yıllarda bazı okulların İsrail eğitim programını uygulamaya başladığı ve öğrencileri İsrail lise bitirme sınavlarına yönlendirdiği kaydedildi.

İşgal rejimi hükümetinin Doğu Kudüs’te eğitimi İsraillileştirme programına göre İsrail eğitim programına geçen eğitim kurumlarına 68.7 milyon şikel tahsis edileceği kaydedildi.

Haaretz, İsrail eğitim programına geçen okullara ayrıca binalarını onarım ve geliştirme için 57.4 milyon şikel, bina kirası için 67 milyon şikel ve İbranice öğretimi için 15 milyon şikel tahsis edileceğini yazdı.