İSRAİL, Eylemcilere Saldırdı – 4 YARALI

Kalkiliya’nın doğusundaki Kefer Kaddum köyünde Yahudi yerleşimini protesto için düzenlenen haftalık gösteriye işgal güçlerinin müdahalesi sonucu Filistinli 4 genç yaralandı.

Kefer Kaddum’daki yerel kaynaklar, Filistinli gençlerin plastik mermilerle yaralandıklarını, yaralarının orta derece ve hafif arasında değiştiğini bildirdi.

Kefer Kaddum’daki Halk Direnişi Koordinatörü Murad İştivi, işgal güçlerinin Yahudi yerleşimini protesto için düzenlenen haftalık yürüyüşe şiddet kullanarak müdahale ettiğini söyledi.

Haftalık protesto gösterisinin bugün 8’inci yıldönümü olduğunu belirten İştivi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal güçlerinin göstericilerin üzerine gerçek mermi ve plastik mermiyle ateş açtığını, ses bombası ve göz yaşartıcı bomba attığını açıkladı.

İştivi, köy halkının köy yolunun 16 yıldır kapalı olmasını protesto için 8 yıl önce haftalık protesto gösterileri düzenlemeye başladığını ve bugüne kadar 650 barışçıl gösteri düzenlediğini ifade etti.

Kefer Kaddum köyü sakinleri ve aktivistler 16 yıl önce köy toprakları üzerinde kurulu Kadumim Yahudi Yerleşkesi için kapatılan yolun hâlâ kapalı tutulmasını, ırkçı ayrım duvarını ve Yahudi yerleşimini protesto amacıyla Cuma ve Cumartesi günleri barışçıl yürüyüşler düzenliyor.