İSRAİL Rejimi EL-AHMER Yıkımında Geri Adım Attı

Siyonist rejim bundan önce Han Ahmer köyünü yıkarak köy halkını başka yerlere göç ettirmek istiyordu. Ancak bu köyün tahrip edilmesi durumunda yüzlerce Filistinlinin avare olmasından başka Batı şeria ve işgal altındaki Kudüs arasındaki irtibat da pratikte kesilmiş olacaktı.

El Meyadin haber kanalı, siyonist rejim başbakanlık bürosu Filistinli Han Ahmer köyünün tahrip çalışması ertelendiğini, bu karar alternatif yolları araştırmak amacıyla alındığını duyurdu.

Bu arada Filistin’in duvar ve yerleşke inşaatına karşı direniş hareketi Başkanı Velid Asaf siyonistlerin Han Ahmer köyünü tahrip etmeyi erteleme kararından kuşku duyduğunu belirterek, kış günlerde oturma eyleminin devam etmesi için köyde çadırların kurulması gibi gerekli hazırlıkların yapılacağını açıkladı. Asaf, oturma eylemi kent merkezlerine de yayılacağını vurguladı.

Bundan önce siyonist rejim mahkemesi Mayıs 2018’de 35 Filistinli ailenin Han Ahmer köyünden ihraç edilmeleri yönünde karar vermişti. Söz konusu aileler, Filistinli bedevi ailelerdir. Bu aileler 1953 yılında Nakab çölünden ihraç edilerek Han Ahmer köyüne yerleştirilmişti.