İSRAİL Teröründen EL-AHMER Eylemine Sert Müdahale

İşgal güçlerinin El-Han El-Ahmer’in yıkılmasını protesto etmek için toplanan halka biber gazı ve göz yaşartıcı bombalarla saldırması sonucu 15 kişinin yaralandığı belirtildi.

Onlarca kişi, El-Han El-Ahmer’in yıkılmasını protesto etmek için kurulan eylem çadırında bugün Cuma namazı kıldı.

Cuma hutbesini irad eden Mesud Reyyan, Mescidi Aksa ve Filistin’in Müslümanlar için önemine, burada nöbet tutup sabretmenin faziletine işaret etti.

Reyyan hutbesinde mültecilerle Kudüs’ü görüşme masasından çıkararak Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan Yüzyılın Anlaşması’na karşı çıkmak gerektiğini hatırlatarak, bu anlaşmaya karşı çıkan liderleri takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Kaynaklar, işgal güçlerinin sabah erken saatlerden itibaren köyün çevresinde barikat kurarak, dayanışmacılarla, gazetecilerin bölgeye gelmelerini engelledikleri gibi, araçların halkı buraya getirmelerini de engellediklerini ve bazı sürücülere ceza yazdıklarını kaydettiler.

İşgal hükümetinin El-Han El-Ahmer’i yıkma kararı alıp işgal mahkemesinin de bunu onaylamasının ardından 122 gündür Filistin’in değişik bölgelerinden insanlar buraya gelerek kararı protesto ediyorlar.