İSRAİL Damon Zindanında FİLİSTİNLİ 49 Kadın ESİR!

Özgürlüğüne kavuşan eski esirlerden olan ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin ileri gelenlerinden bayan milletvekili Halide Cerrar, dört aydan beri İsrail’in Damon Cezaevi’nde tutulan 49 bayan esirin, en basit ifadeyle tamamen gayri insanî şartlarda ve insanlık adına kabul edilmesi mümkün olmayan bir ortamda tutulduğuna dikkat çekti.

İki gün önce Damon Cezaevi’nden çıkarak özgürlüğüne kavuşan Halide Cerrar cezaevinde çok yüksek düzeyde rutubet olduğunu, bayan esirlerin yüzlerinin hiç güneş görmediğini ve cezaevi içinde çok sayıda gözetleme kamerasının bulunduğunu ifade etti.

“Cezaevinde herhangi bir mutfak veya kitaplık bulunmuyor. Başta sıçanlar ve hamam böcekleri olmak üzere çok sayıda haşerat her tarafa yayılmış durumda” diyen Cerrar, Damon Cezaevi’nin kapatılmasını istedi. Cerrar, buranın bir hapishane olarak kullanılması için uygun özelliklere sahip olmadığı için iki kez kapatıldığını ancak üçüncü kez özelliklerinin değişmemesine rağmen sırf Filistinli bayan esirlere eziyet amacıyla yeniden açıldığını belirtti.

Cerrar Filistinli bayan esirlerin, kendilerinin gözetilmesi için kameralar yerleştirilmesini protesto amacıyla 63 gün süren direnişlerinden ve Şaron Cezaevi’nin sahasına çıkmamalarından sonra Şaron Cezaevi’nden Damon Cezaevi’ne nakledildiklerine dikkat çekti.