İsrail, Cezaevinden Kaçan Filistinli 4 Esiri Yakaladı

Siyonist işgal güçlerinin, 6 Eylül Pazartesi 04.00 sıralarında işgal rejiminin çok sıkı korunan Celbu’ Hapishanesi’nden kaçan altı esirden ikisini, 10 Eylül Cuma akşam vaktinden sonra yakaladığı duyuruldu.

Siyonistlere ait medya organlarının yayınladığı bilgilerden ve fotoğraflardan anlaşıldığına göre yakalanan esirlerin Yakub Kadiri ile Muhammed Arıda olduğu ifade edildi.

Siyonist işgal güçleri, Celbu’ Hapishanesi’nden geçtiğimiz pazartesi günü tünelle kaçmayı başaran 6 esirden ikisini yakaladığını duyurmasının ardından 11 Eylül Cumartesi sabah iki esiri daha yakaladığını duyurdu.

Siyonistlere ait haber kaynaklarının verdiği bilgilere göre Cenin mülteci kampından olan Zekeriyya Ez-Zebidi (46 yaşında) ile Arrabe beldesinden olan Muhammed Arıda’yı (39 yaşında) Aşağı Celil’deki Tabur dağının eteklerinde Eş-Şebli beldesinde ele geçirdiğini açıkladı. Bunlardan birincisi Fetih’in askeri kanadı durumundaki Aksa Şehitleri Tugayları’na diğeri ise İslami Cihad Hareketi’ne mensup.

Filistinli altı esir pazartesi sabaha doğru, bir yıllık süre içinde ve kuvvetli ihtimalle kaşık kullanarak kazmış oldukları tüneli kullanarak kaçmayı başarmıştı. İşgal rejimi bu esirleri ele geçirmek için olayın gerçekleştiğinin anlaşıldığı andan itibaren söz konusu cezaevi çevresini merkez alarak Filistin topraklarının her tarafında sıkı aramalar başlatmıştı. Esirlerin Ürdün tarafına geçmelerinin önlenmesi için Ürdün sınırına takviye birlikler gönderilmişti. Ayrıca Batı Şeria’nın her tarafına çok sayıda askeri kontrol noktası konarak bütün geçen araçlar kontrol edilmeye başlanmıştı.