SİYONİST Uzmanlar: İSRAİL Caydırıcılığını KAYBETTİ

Siyonist İsrailli uzman Duron Matsa, Mekur Rişon gazetesindeki makalesinde şunları yazdı: Gazze Şeridi’ndeki mevcut güvenlik durumu Filistin ve İsrail’de askeri bir çatışmayla sonuçlanacak. İsrail ordusunun Hamas’la mücadele için iki yolu var: Ya tam teşekküllü bir çatışma ya da nispi huzur, çünkü İsrail şu an ‘Ateş Uçurtmaları’ adı altında yeni bir fenomenle karşı karşıya. Bu durum İsrail’in tüm huzurunu bozdu ve ortamı gerdi.

İsrailli uzman açıklamalarına şöyle devam etti: Gazze Şeridi’ndeki saha istihbaratı, mevcut duruma göre Hamas’ın İsrail karşısında ciddi bir güvenlik tehdidi olduğu, İsrail’in bu tehdide karşılık verebilecek güçte olmadığı ve daha kötüsü İsrail’in kesinlikle istemediği HAMAS ile kapsamlı bir savaş seçeneğine yaklaştığı yönünde.

Daha önce İsrail Güvenlik Kuruluşlarında hizmet veren bu uzman şunları ifade etti: İsrail’in önünde Gazze’de kötüye giden güvenliğin bozulması durumu karşısında üç yol var:

1- Tepki vermeyerek, işgal arazisinde çıkan yangınları söndürmekle uğraşmak. Ancak bu seçeneğin sorunu sadece düşmana sırt dönmek değil bilakis İsrail’in karşı koyma gücünü zayıflatarak karşı tarafı da kendi faaliyetlerini devam ettirmeye teşvik etmektir.

2- Ateşli uçurtma gönderenlerin hedef alınması. Ancak İsrail’in endişesi bu tutumun kendisini kapsamlı bir savaşa sürükleyeceği yönünde. En azından şu an böyle bir savaş İsrail’in lehine değil.

3- HAMAS ile Gazze’nin silahsızlandırılmasını, İsrailli esirlerin takasını, Gazze kuşatmasının hafifletilip bölgenin yeniden inşa edilmesi konularını kapsayan bir müzakere yoluyla siyasi çözümlere ulaşma imkanı. İsrail, bu seçeneğe henüz yaklaşmadı.

Matsa açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: İsrail şu an Gazze’deki durumla mücadele için uygun seçeneği kullanmıyor. Çünkü bu tehditle karşı karşıya kalmak tüm işlerin idaresini ordunun eline verdi ve durum daha kötüye doğru gidiyor ve tarafların mevcut performansı onları kapsamlı bir savaşa sürüklüyor.

İsrail Güvenlik Uzmanı Run Ben Yeşay da kanaatini şöyle belirtti: Gazze Şeridi’ndeki çatışmalar yol ayrımına ulaştı, ordu komutanları İsrail’in caydırıcı gücünün geçtiğimiz dört yıl zarfında zarar gördüğüne inanıyor ve siyasi liderler meselenin ya müzakere ya da askeri saldırılarla sonlandırılması yönünde hemen şimdi bir karar almalılar.

Yeşay analizinde şunları gündeme getirdi: Savaş Bakanlığı ve İsrail ordusunda ateşkes ve müzakere ve Gazze ile askeri çatışma seçeneklerini kapsayan bir gündem ve hazırlıklar var, ancak şimdiye kadar Gazze’deki HAMAS Devletini devirmek için askeri saldırı seçeneğiyle ilgili karar alınmadı. Ama Gazze’ye saldırı için hazırlıklar tamamlandı.

Ben Yeşay muhtemel saldırının hedefleri hakkında şunları söyledi: Gelecekte yaşanacak savaşın amacı, savaşın ordunun lehine sonuçlanması ve Hamas’ın en kısa sürede ateşkese yanaşmasıdır.

Ben Yeşay diğer hedeflere de şu şekilde değindi: Tünellerin yıkılması, Gazze etrafındaki yerleşimciler için güvenli bir atmosfer oluşturulması ve Hamas’ın elindeki İsrailli esirlerin serbest bırakılması.

Bu Siyonist uzman şunu da iddia etti: HAMAS da konunun tamamıyla çözülmesine ve bölge halkını ağır kuşatma şartlarından kurtarmaya hazır.

Ben Yeşay açıklamalarını şu şekilde bitirdi: En iyi yol siyasi, iktisadi ve insani uzlaşma yoludur ve bunun için Mısır’dan başka arabuluculara ihtiyaç var çünkü onlar daha önceki 51 gün savaşında krizi yönetmede başarılı olamadı.